Jak dochutit šopský salát?
Tip na závěr : Proč se šopský salát jmenuje šopský Jeho jméno je odvozené od šopského etnika, žijícího v oblasti kolem bulharského hlavního města Sofie. V Bulharsku ovšem šopák chutná úplně jinak, protože do něj dávají koření čubricu. Toto koření obsahuje saturejku, pískavici a chilli a má specifickou chuť.Někdy v salátu objevíte i petržel a olivy. Dresing je založený na slunečnicovém – výjimečně na olivovém – oleji. Často se přidává vinný ocet nebo citrónová šťáva. Olej, ocet a citrón však bývají servírovány zvlášť, aby si každý mohl šopský salát dochutit individuálně.Zálivka stačí jednoduchá z oleje a citronové šťávy nebo vinného octa.

Co patří do šopák : Připravuje se z rajčat, okurek, syrové či pečené papriky, cibule, balkánského sýru a petrželky. Nezbytnou součástí je koření čubrica. Podává se se sýrem feta (nápodobou je balkánský sýr), který se vyrábí z ovčího nebo kravského mléka. V originálním bulharském receptu se používá místní sýr sirene.

Co se dává do Šopského salátu

Do šopského salátu tradičně patří ještě nastrouhaný domácí sýr. Salát se dochucuje octem, solí, olejem a přidává se do něj i populární kořenící směs čubrica. Paní Štefi, která nám ukázala místní verzi šopského salátu, k němu podává ještě nakrájenou slaninu.

Jak dlouho vydrží šopský salát : Doplňkové parametry

Kategorie: Saláty bez majonézy
Hmotnost: 1 kg
Skladování: od +1°C do +6°C
Záruka: 3 dny
Po otevření spotřebujte: do 24 hodin

Zálivka je kombinovaný materiál, který se obvykle skládá z vody, cementu a písku. Obvykle se používá k vyplňování dutin pod stroji nebo jinými konstrukčními prvky, k utěsňování spár a otvorů a ke zpevňování stávajících konstrukcí.

Mozzarella je běžně dostupný, univerzální sýr, který lze použít téměř do jakéhokoli druhu salátu.

Jak dlouho vydrží salát v lednici

Jiří Král odhaduje, že při zajištění dostatečného chladu a dodržování hygienických opatření salát vydrží tři až čtyři dny.Odkrojte mu dole kus stonku, položte ho na talířek s vodou a dejte jej do lednice. Když budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o pár dní déle. Čas od času může také znovu odkrojit kus stonku. Hlávku salátu nikdy nekrájejte, ale postupně jen odebírejte svrchní listy.Zalévejte brzy ráno nebo naopak pozdě večer

Při zalévání přes den se voda rychle odpaří a nedostane se ke kořenům. Ideální je zahradu kropit v době, kdy země ještě (nebo už) není tak rozpálená. Ráno nám navíc rostliny odpustí i chladnější vodu; přes den je lepší používat odstátou, aby neutrpěly teplotní šok.

Tip pro vás: Vodu z vodovodu můžete před použitím na rostliny v květináčích také nechat zhruba 24 hodin odstát. To umožní rozptýlení chemických látek, jako je chlor a fluorid a voda bude bezpečnější a šetrnější pro použití k zalévání.

Jak se dělá šopský salát : Okurku omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Rajčata a papriky rovněž omyjeme a nakrájíme, cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s olejem a citronovou šťávou, osolíme, opepříme. Šopský salát necháme asi 1 hodinu odležet. Pak salát jemně promícháme a bohatě posypeme strouhaným sýrem.

Jak uchovat salát v lednici : Přitom stačí koupený salát seříznout a vložit do misky s čerstvou vodou, tak aby byla seříznutá část potopená, a uložit ho do ledničky. Nasimulujete tak v podstatě hydroponii, salát vydrží déle křehký a zachová si i svou chuť. Dokonce pak můžete odebírat i jednotlivé listy salátu podle potřeby.

Jak dlouho vydrží šopský salát v lednici

Obecně platí, že zeleninový salát vydrží v lednici až sedm dní.

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Proč zalévat odstátou vodou : Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.