Jak dochutit čočkovou polévku?
Základem čočkové polévky je cibulka osmažená na tuku, čočka, případně kořenová zelenina, dále česnek, pepř, sůl a obvykle i majoránka.Suroviny

  1. 150 g 150 g čočky.
  2. g 60 g oleje (nebo sádla)
  3. g 70 g cibule.
  4. g 80 g hladké mouky.
  5. g 5 g mleté papriky.
  6. 1 1 větší špetka pepře.
  7. sůl podle potřeby.
  8. česnek podle chuti.

Polévku můžete zahustit přirozeně rozmixováním části už uvařené čočky. Pokud ale nemáte problém s moukou a máslem, určitě polévku zahušťujte jíškou. Kombinace osmahnuté mouky a másla totiž polévce kromě zahuštění dodá i výraznou chuť a vůni.

Kdy solit čočkovou polévku : Kdy solit čočkovou polévku Čočkovou polévku solíme vždy až na závěr, nikdy ji nesolíme na začátku vaření, ale až po změknutí. Stejně tak nepřidáváme na začátku vaření ocet. To samé platí i pro vaření dalších luštěnin.

Čím dochutit pórkovou polévku

Pórkovou polévku můžeme dochutit solí a pepřem. Tip na závěr : Pórek je zdravá zelenina, kterou byste určitě měli čas od času jíst. Obsahuje vitamín A, B, C a E a spoustu minerálů. Například vápník, fosfor, mangan, železo a draslík.

Jak dlouho se vaří čočka na polévku : Čočku stačí namočit jen na dvě až tři hodiny a rychle se uvaří. Loupanou červenou či žlutou čočku není vůbec nutné namáčet a uvařená je už za 15 minut. Hodí se tak na rychlou sytou polévku (stačí 10 minut povařit a poté rozmixovat).

Čočku stačí namočit jen na dvě až tři hodiny a rychle se uvaří. Loupanou červenou či žlutou čočku není vůbec nutné namáčet a uvařená je už za 15 minut. Hodí se tak na rychlou sytou polévku (stačí 10 minut povařit a poté rozmixovat).

Abyste měli základní představu, jak čočková polévka obvykle vzniká u mě v kuchyni: do hrnce nasypu přebranou a propláchnutou čočku, přidám syrovou nakrájenou cibuli a mrkev, kus uzeného masa, zaliju vodou, ochutím bobkovým listem a tymiánem a nechám zvolna vařit 30-40 minut, to podle druhu čočky.

Jak zahustit čočkovou polévku bez mouky

Přidejte zeleninu nebo čočku

Zeleninové polévky můžete snadno zahustit tak, že při vaření přidáte víc zeleniny a část z ní pak rozmixujete dohladka. Touto kaší potom pokrm rychle zahustíte. Polévka získá nejen na krémovitosti, ale bude mít i výraznější chuť. Tyto polévky můžete zahustit také přidáním červené čočky."Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.Je zahuštěná máslovou jíškou a zjemněná přidáním sladké smetany. Na talíři můžete polévku doplnit například křupavými krutonky z pečiva.

V hrnci s nepřilnavým dnem zpěňte na másle cibuli, zaprašte moukou a promíchejte. Přidejte mrkev, brambory, zalijte vodou, přidejte propláchnutou čočku a veškeré koření. Když jsou uvařené brambory, mrkev i čočka, prolisujte do polévky česnek, aby si zachoval svůj říz a cenné látky. Dochuťte promnutou majoránkou.

Jak dlouho vařit čočku bez namočení : Klasickou hnědo-zelenou čočku před přípravou pořádně propláchněte a přes noc namočte do studené vody. Druhý den vodu slijte a v čisté nesolené vodě vařte 20-25 minut. Průběžně odebírejte pěnu. Černou čočku (beluga) můžete připravit bez namáčení, stačí ji cca 25 minut vařit.

Kolik minut vařit čočku : Celou čočku (dle druhu) vaříme v poměru 1:3 až 1:4 cca 15-30 minut. Půlená čočka se vaří cca 7-15 minut.

Čím se dá zahustit polévka

Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží. Před sléváním hotového vývaru vždy do cedníku dejte papírovou kuchyňskou utěrku.Vývar vařím pomalu, pozvolna, několik hodin, dávám cibuli se slupkou, kousek rajčete (babská rada, že zabrání zakalení), odebírám ten šum a neměla by se tam nalít studená voda z kohoutku, musí se převařit, aby se nezakalil, cedím přes sítko.

Čím zahustit polévku bez mouky : Čím zahustit polévku bez mouky

rozmačkáním části brambor v polévce: Použijeme šťouchadlo na brambory, část brambor ponecháme v celku. strouhanou nebo rozmixovanou zeleninou: Uplatní se hlavně u zeleninových nebo luštěninových polévek. osmahnutou cibulkou: Do polévky ji propasírujeme přes sítko nebo ji rozmixujeme.