Pro zrání se používají nejčastěji skleněné demižony na slivovici, aby nedocházelo k úbytkům množství. Názory na zrání jsou opět různé, běžné je nechat pálenku odležet jeden rok, někdo udává až 5 let. Každopádně důležité je nádobu uzavřít korkem, neuzavírat ji hermeticky, například voskem ..Také nesmíme podcenit správné zrání destilátu: slivovice se musí nejdříve “odvětrat” – tj nechat dýchat pod hadříkem, tak aby k ní mohl vzduch, který způsobuje zjemňování destilátu – tzv “zakulacení”. Odvětrávání se ale nesmí přehnat kvůli odparu alkoholu: 1 l lahev cca 14 dnů, 5 l demižon měsíc atd.Průměrně při zrání vína v barikovém sudu se ztratí 3 – 5% objemu víno, což je slušných 11 litrů u 225 litrového sudu. Často se můžete setkat také s označením „zrálo v sudu“. Takto mohou být označena vína, které zrála v dřevěném sudu aspoň 6 měsíců.
Jak zakonzervovat slivovici : Ideální místo je ve sklepě nebo na jiném tmavém místě, kde je teplota kolem 15 stupňů bez výraznějších výkyvů. Při vyšších teplotách se zvyšuje odpar alkoholu. Nádoby překryjte plátýnkem nebo gázou, aby se do nich nedostaly nečistoty ani hmyz. Během větrání se chuť pálenky lehce zakulatí a příjemně harmonizuje.
Proč se zakalí slivovice
Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.
Jak dlouho vydrží slivovice : Klasická slivovice ze švestek vydrží mnohem déle. I patnáct až dvacet let,” uzavřel Jelínek. Pálenku můžete pít v jakoukoliv roční dobu. Potěšíte jí nejen návštěvy, koledníky o Velikonocích, ale i svatebčany.
Pravá a poctivá slivovice má mít obsah alkoholu kolem 52%. V obchodech se ale nejvíce prodává takzvaná řezaná slivovice, která má 40% alkoholu.
Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).
Kdy zmizi alkohol z těla
Odhadovaná doba, než alkohol zcela opustí tělo, je přibližně 10 hodin.Pro výrobu řady vín je dokonce zrání v sudu nezbytným požadavkem. Definovaná je i doba, po kterou víno v sudu musí zrát, aby z něj získalo své typické aroma. Třeba takové Barolo musí v dubovém sudu odpočívat nejméně 18 měsíců. A slavné Brunello ještě déle – dokonce dva roky.Slivovice má také léčebné účinky. Pokud ji užíváte v přiměřeném dávkování, má tento klasický nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků. Pomáhá při nachlazení, chřipce, při ušních i očních nemocích. Obklady ze slivovice tiší bolesti kloubů.
Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.
Jak poznat špatnou slivovici : Hotový kvas poznáme podle zdravé vůně a šťávy, která nesmí být sladká. V momentě, kdy se vytvořená deka začne propadat, musí se odstranit dříve, než se propadne úplně.
Na co pomáhá slivovice : Pomáhá při trávení, startuje metabolismus, přispívá k rozpouštění tuků, vzbuzuje chuť k jídlu. Zbavuje parazitů ve střevě i některých škodlivých bakterií. Má antiseptické účinky a dovede prohřívat příslušné partie na kůži. Zlepšuje myšlení, zamezí stresu, přepracovanosti a depresím.
Jak dlouho trva vypalit slivovicí
U švestek to může být o chlup víc, u jablek méně. Podle zákona si můžete pro svou potřebu nechat vypálit 30 litrů 100% alkoholu, tedy 60 litrů 50%. Pálení obvykle trvá kolem dvou hodin, ve své pálenici se už domluvíte, kdy kvas můžete přivézt a kdy si máte přijet pro hotovou pálenku, jaké lahve doporučují.
Nejvážnější zdravotní rizika spojená s dlouhodobým užíváním alkoholu: Nemoci trávicí soustavy – záněty žaludku, střev a slinivky břišní, vředy, cukrovka, rakovina (dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, atd.). Onemocnění jater – cirhóza, rakovina, zánět.Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.
Jak dlouho zraje víno : Ideální doba ležení je u velkých vín alespoň tři roky. Víno tak jemní, harmonizuje a dostává sametové tóny. Takové víno nemusíme před lahvováním filtrovat, tím ještě více mohutní. Část vín pak zraje v sudech barrique k získávání vanilkových, čokoládových a jiných odstínů vůní a chutí podle typu použitých sudů.