Cikády prosluly svým hlučným (dosahuje až 120 decibelů) „zpěvem“, jímž samci lákají samice k páření.Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.Ano, i dospělé cikády přijímají potravu. Stejně jako larvy sají svým bodavě-savým ústním ústrojím rostlinné šťávy. Zatímco larvy žijí v půdě a sají na kořenech svých živných rostlin, dospělé cikády žijí na keřích nebo stromech a sají na listech nebo větvičkách.
Co jí cikáda : Cikáda stráví většinu života v podzemí
Malé cikády se rodí z vajíček v podzemí, kde jejich matky tvoří jakési drobné komůrky. Tam po vylíhnutí žijí několik let a živí se šťávami z kořenů rostlin a stromů. V Chorvatsku jsou v podzemí asi čtyři roky, ale v Kanadě i 17 let.
Jak zní cikáda
Po páření udělají samičky cikád do větví stromů zářezy, do nichž nakladou 400 až 600 vajíček. Dospělí pak rychle zahynou, ale vajíčka zrají na stromech několik týdnů. Mladé cikády se pak zavrtají do země a vylezou opět za sedmnáct let.
Jak zní cikády : Samečci vyluzují charakteristické hlasité cvrkavé zvuky pomocí membrány na zadečku. Jde o nejhlučnějšího zástupce z říše hmyzu. Cikády také můžeme nalézt u moře. Cikády dokážou vyvinout hlasitost až kolem 120 decibelů, což je pro lidský sluch již na hranici bolestivosti.
Cikády (Cicadoidea) patří mezi polokřídlý hmyz. Dospělci běžně měří 2-5cm, ale některé tropické druhy mohou dosáhnout až 15 cm.
Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let. Téměř celý život tráví hmyz v podzemí a prochází několika stadii vývoje larev, z nichž se nakonec po letech vylíhne dospělý jedinec.
Co to je cikada
Je to středně až značně velký hmyz s blanitými, střechovitě položenými, tuhými a většinou průhlednými křídly s tmavou žilnatinou. Samičky dělají svým silným, krátkým snášedlem do kůry stromů zářezy, do kterých kladou vajíčka. Pomocí dokonale vyvinutých cvrčivých orgánů vydávají intenzivní zvuk, známý jako "zpěv cikád".Žáby začnou zpívat, cvrčci cvrkat a během určitých týdnů se přidají cikády se svým neustálým vysokým bzukotem. Hluk na pozadí někdy přesahuje až 70 decibelů!