Jak dlouho zije bazalka?
Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak správně zalévat bazalkuJakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte. Bazalka obvykle klíčí rychle a je snadné vypěstovat ji ze semen.

Jak obnovit bazalku : Jak rozmnožit bazalku

  1. Odstřihněte zdravý výhonek bazalky o délce přibližně 6-10 cm.
  2. Odstraňte spodní listy, ponechte pouze několik horních.
  3. Umožněte řízku zakořenit.
  4. Pokud používáte vodu, počkejte, až se objeví kořínky(bude to trvat tak 2-4 týdny), a poté přesuňte řízek do květináče s půdou.

Jak zakonzervovat bazalku

Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 – 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici. Bazalkové listy se dají také zamrazit, a to až na 3 měsíce, nejlepší variantou je bazalku rozmixovat s trochou vody či olivového oleje a zamrazit pomocí tvořítek na led.

Jak se doma starat o bazalku : Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.

Mšice patří mezi nejčastější a největší škůdce bazalky a to zejména u rostliny, které se pěstují uvnitř. Naopak u bazalky pěstované venku to mohou být slimáci, kteří napadají listy a vytváří na nich díry. Ať už pěstujete tedy bazalku na zahradě nebo uvnitř, pravidelná kontrola lístků je vhodná u obou variant.

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jak pěstovat bazalku na zahradě

Pěstování sazenice bazalky

Platí, že půda v zahradě by měla být dobře výživná a její pH neutrální – díky tomu zajistíte bazalce ideální podmínky pro zdravý růst. Startovací rostlinu bazalky stačí jednoduše zasadit do vyhloubené jámy a zasypat půdou. Vybírejte si však místo, které není během celého dne ve stínu.Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Druhou možnost představuje mrazení – čerstvou bazalku umyjte a nechte oschnout, nakrájejte, vložte do sáčků a rychle zmrazte. Nevýhodou je, že mražená bazalka brzy zhnědne, chuťově je ale plnější a blíží se čerstvé víc než ta sušená. TIP: Zkuste bazalku zamrazit v tvořítkách na led.

Co potřebuje bazalka : Bazalka miluje slunce a teplo, neměly by do ní ale pražit přímé polední paprsky a také potřebuje stále vlhkou, nepřemokřenou půdu. Vhodná tak může být východní či západní orientace balkonu a okna, snese i jižní, ale zde je vhodné zajistit přistínění. Místo by také mělo být chráněno před silným větrem.

Jakou půdu pro bazalku : Bazalce se daří nejlépe ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Je dobré doplnit půdu kompostem nebo jiným hnojivem bohatým na živiny. Půda k vysázení musí mít dostatek vápníku, humusu i kyprosti. Bazalka je bylina náročná na živiny.

Jak se starat o bazalku

Pokud chcete zajistit vaší bazalce to nejlepší, můžete ji obohatit kompostem, který je bohatý na živiny. Bazalku je také nutné pravidelně zalévat, ale zároveň zajistit, dobře odvodněnou půdu.

Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla.

Jak se starat o bazalku v bytě : Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.