Jak dlouho zavařovat protlak?
Protlak plníme horký do suchých předehřátých sklenic asi 1 cm pod okraj, ihned uzavřeme a na 10 minut otočíme na víčko. Sklenice můžeme také sterilovat 20 minut při varu vodní lázně. Rajčata se výborně hodí i na další způsoby zpracování.Protlak můžete případně i sterilovat v hrnci s horkou vodou asi 20 minut při teplotě 80 °C.Protlak rozmixujeme, protlačíme přes síto a pak zvážíme. Podle hmotnosti protlaku propočítáme, kolik máme přidat cukru a soli. Pak necháme 5 minut povařit. Horký protlak naplníme do skleniček.

Jak zahustit domácí protlak : Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.

Jak zavařit protlak

Horká rajčata prolisujeme, přidáme cukr a sůl a necháme přejít varem. Ještě horký protlak naplníme do skleniček, uzavřeme víčky, vložíme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme. Po předehřátí na 95 stupňů (asi 10 minut) při této teplotě sterilujeme 30 minut (sklenice 0,25 – 0,3 l).

Jak dlouho zavařovat : Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.

Jak dlouho vydrží otevřený rajský protlak v lednici Otevřený rajský protlak by měl vydržet v lednici asi týden. Pokud ho neplánujete spotřebovat během této doby, můžete ho zamrazit. Protlak můžete rozdělit do ledových kostek a mít tak porce připravené k použití.

Příprava receptu

Rajčata pořádně omyjeme a nakrájíme na půlky, větší rajčátka můžeme i na čtvrtky. Naskládáme do předem vymytých sklenic. Nemusíme se bát přitlačit, aby se do skleniček toho vešlo více. Sterilizujeme v zavařovacím hrnci na 80 C 20-30 minut.

Kolik rajčat je v protlaku

Zatímco klasický zahuštěný protlak jí musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný jen 4,2 %. Rajčata z jižních zemí, která dostávají více slunečního svitu a tepla, jsou sladší a mají proto vyšší obsah refraktometrické sušiny. Pokud výrobce použije opravdu vyzrálá rajčata, může jich tudíž dávkovat v celkovém množství méně.Do guláše se protlak dává, je potřeba ho osmažit, pak ztratí kyselost.Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu.

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Jak dlouho vydrzi otevreny protlak v lednici : Skladování: Skladujte na suchém místě. Po otevření uchovávejte v chladničce a spotřebujte do 60 dnů.

Jak uchovat rajčatový protlak : Zbyl vám rajčatový protlak Jak ho uchovat, aby déle vydržel Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a zalijeme lžící oleje, přidáme mu na trvanlivosti. Protlak uchováváme v lednici.

Kdy nejpozději zasít rajčata

Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.

Jak pokrájet změklá rajčata Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.PRIMA TIP: Sterilaci provedete tak, že horké zavíčkované sklenice postavíte na podložku do zavařovacího hrnce. Zalijete teplou vodou tak, aby hladina sahala přibližně 2 cm nad víčka sklenic, ohřejete na teplotu 85–100 °C a sterilujete 20–40 minut.

Po kolika sazet rajčata : Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.