Zalijeme trochou kvalitního oleje tak, aby na povrchu směsi vytvořil souvislou vrstvu. Sklenicím otřeme okraje, zavíčkujeme je a dáme na 20 minut sterilovat při 85 °C.Okraj sklenice očistíme a uzavřeme víčky. Naplněné sklenice dáme do hrnce, napustíme vodu 1 cm pod okraj sklenic a sterilujeme 15 minut na 85 °C. Poté sklenice z hrnce vyjmeme. Takto připravená cuketa se může použít do různých polévek, omáček i pod maso.Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.
Proč může být cuketa jedovatá : Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.
Jak dlouho vydrží cuketa v lednici
Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.
Jak se dá uchovat cuketa na zimu : Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.
Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.
Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.
Co kdyz je cuketa Mekka
Měkká slupka s tmavšími skvrnami znamená, že cuketa byla špatně nebo příliš dlouho skladována, v každém případě už má to nejlepší za sebou. V přihrádce na zeleninu vydrží zhruba tři týdny, tedy pokud ji nebudete skladovat například s rajčaty nebo ovocem. Ty totiž uvolňují etylen, enzym, který iniciuje dozrávání plodů.Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.Přítomnost kukurbitacinu v cuketě se dá naštěstí odhalit velmi snadno podle nepříjemně hořké chuti. Stačí si trochu kousnout do syrového plodu, a pokud chutná hořce, sousto vyplivněte a cuketu vyhoďte. Toxické látky se vyskytují u cuket vypěstovaných z vlastních semínek, hlavně u přezrálých plodů a v okolí stopek.
Salátové okurky a cukety sice vydrží déle v lednici, pozor ale na přílišný chlad, kvůli kterému se mohou poškodit. Ideální teplota pro jejich delší skladování je mezi 7 a 15 °C. V lednici by ale neměly zůstávat příliš dlouho, protože ztrácejí chuť.
Jak uchovat cuketu v lednici : Před skladováním sklizené cukety nemyjte, jinak brzy zplesnivějí. Uchovávejte je na chladném a větraném místě. Ideální je suchý sklep, ale i v dolní části lednice vydrží cukety několik týdnů.
Co udělat s cuketou na zimu : Této výtečné zeleniny si můžete užívat po celý rok. Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.
Jak dlouho lze skladovat cuketu
Pro skladování je ideální teplota kolem 10°C a poměrně vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90%). Maximum pro skladování mladých cuket odhaduji na 2 týdny v ideálních podmínkách, déle tyto tzv. baby cukety nevydrží čerstvé. Pokud tyto mladé cukety nezvládáte sníst čerstvé do týdne, pak je můžete zamrazit nebo zavařit.
Cuketu oloupeme, očistíme od jader a nastrouháme nahrubo. Přidáme jemně nakrájenou cibuli a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem i octem. Necháme asi půl hodiny odležet a pak naplníme do sklenic. Sterilujeme 30 minut při teplotě 85 °C.Jestli si chcete cuketu uskladnit v mrazáku, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo nakrájet na kostičky. Ale pozor, musíte jí oloupat slupku a z přerostlých kousků vydlabat semínka. U kostiček je nutnost, abyste je naskládali na pečící papír a v tomto stádiu nechali zamrazit.
Jak dlouho varit cuketu do Prikrmu : Příprava příkrmu z cukety
- Cuketu omyjeme a oloupeme.
- Nakrájíme na malé kousky.
- Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kousky nejsou úplně měkké.
- Cuketu rozmixujeme do hladké kaše.