Lilie můžete pěstovat také v květináčích
Do nádob můžete lilie vysazovat již na konci zimy, musíte je však nechat v chladné, světlé místnosti. Ven lilie umístěte až bude teplo. Jelikož jsou lilie v nádobách háklivé na přemokření, doporučujeme dno květináče vysypat hrubým pískem nebo jemnějším štěrkem.Kvete od července do srpna.Máte-li na terase nebo balkonu květináč s lilií, po jejím odkvětu ji ukryjte před deštěm na chráněné místo. Počkejte, než ji zežloutnou stonky, které následně můžete odstranit. Jakmile se zatáhnou cibulky, je možné rostlinu v případě potřeby přesadit. Květináč na zimu přemístěte do chladné místnosti, kde nemrzne.
Jak uchovat lilie : Lilie v naší oblasti dobře snášejí zimu. Výjimkou jsou odrůdy z orientální skupiny, které je lépe na zimu přihrnout nebo uskladnit v chladné, ale bezmrazé místnosti. Nejlepší ochrana proti zamrznutí je sněhová pokrývka, která také chrání rostliny před vysycháním.
Jak dlouho vydrzi lilie ve váze
Tulipán, frézie i růže vydrží cca 1 týden. Lilie, o které budete s láskou pečovat, Vám budou dělat radost 1 týden. Krásně provoní místnost a budou pomalu rozkvétat.
Jak skladovat cibulky kvetin : Pokud není možné je ihned zasadit, uskladněte je na suchém, tmavém a dobře větraném místě. Ideální je teplota kolem 20 °C, ale neměla by kolísat, na to jsou cibule háklivé. Cibulkám nesvědčí vlhkost, protože způsobuje jejich zahnívání.
Nejdéle kvetoucí trvalky
- Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
- Svíčkovec (Gaura)
- Denivka (Hemerocallis)
- Šanta (Nepeta)
- Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
- Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
- Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
- Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)
Sázení lilií na zahradu
Lilie patří mezi letní cibuloviny, a ty se vybarvují v červnu a v červenci. Sázejí se buďto na podzim, v říjnu, nebo v prosinci, nebo na jaře před začátkem dubna. Nesmíte je ale sázet v období mrazíků. Teplota pod bodem mrazu by mohla cibulky poškodit.
Co když už nekvetou tulipány
Příčinou může být nevyrovnaná vlhkost substrátu, nebo smáčení poupat vodou, pokud rostlinu neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumřou. Příčinou může být nedostatek vody v substrátu nebo nedostatečně dlouhé temné období. Cibule nenoste na světlo dříve, dokud výhony nepovyrostou asi 3 až 5 cm vysoko.Žlutá barva v listech rostlin má název: chloróza. K tomu dochází, když list postrádá chlorofyl, což je živina, kterou rostlina vyrábí pro potravu a která je zodpovědná za barvu rostliny. Problém je v tom, že pokud není dostatek chlorofylu, fotosyntéza nebude probíhat správně, takže list vyschne a spadne.Jeden až dva týdny
Mezi poslední skupinu patří květy, které toho vydrží nejvíce. Parádu dokáží dělat dokonce déle než dva týdny! Samozřejmě je důležité pravidelně vyměňovat vodu a zkracovat stonky. Jak sami tušíte, nejčastěji řezané květiny vydrží do dvou týdnů.
Péče o řezané květiny
- Vázu zejména v létě přesouvejte v průběhu dne na chladnější místo bez slunce.
- Kontrolujte denně, zda má květina dostatek vody a v případě potřeby doplňte.
- Květinám vodu pravidelně vyměňujte a pokaždé opět přidejte výživu.
- Při výměně vody pořádně umyjte vázu a opět zastřihněte stonky.
Jak dlouho vydrží cibulky tulipánů : Většina druhů vydrží na stejném místě čtyři až pět let. Za tuto dobu vytvoří narcisy shluk několika cibulí, který je třeba rozdělit. Menší cibulky po dvou, větší samostatně.
Co dělat když cibule kvete : Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.
Co kvete celý rok
Na výběr je nepřeberné množství druhů, barev, květů i vůní. Pro trvalky je důležité zejména slunné místo a kvalitní, propustná půda. Mezi nejoblíbenější druhy patří pivoňky, karafiáty, řebříčky, kopretiny, sasanky, artyčoky, plaménky nebo slézovec.
Před samotným olistěním kvete líska, olše, vrba bílá, purpurová, vrba jíva převislá (Salix caprea pendula), magnólie (Magnolia) i mandle (Prunus tenella). Mnohé z vyjmenovaných druhů lze pěstovat i v nádobách na terase a balkoně. Vysazovat je můžete přímo na jaře. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a přihnojovat.Vhodné odrůdy
Krátkodenní odrůdy nejsou pro naše klimatické podmínky vhodné. Předčasně zrají a často vybíhají do květu. Je důležité si nejprve správně vybrat odrůdu a nezapomenout na několik zásad při sázení i samotném pěstování. Cibuli je možno pěstovat ze sazečky nebo semínek.
Jak se množí lilie : Většinu druhů lilií pěstovaných v zahradách můžeme snadno množit dceřinými cibulkami, které se vytvářejí na podpučí (jde o spodní část cibule, z níž vyrůstají kořeny a jednotlivé šupiny). Když lilie jednou za dva až tři roky přesazujeme, můžeme celý trs cibulí rozebrat a drobné dceřiné cibule vysadit zvlášť.