Jak dlouho vydrzi kytara?
Skladování kytary

Základem péče o kytaru je její správné skladování. Pokud se na nástroj delší dobu nehraje, je nejlepší nechat ho uložený v kufru nebo kvalitním gigbagu. Bude tak chráněn proti prachu a změnám teplot, ale také před případným poškozením, které hrozí při uložení například ve stojanu.Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.Obecné pravidlo na to neexistuje, ale že struny potřebují vyměnit, většinou poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou.

Jak poznat kvalitní kytaru : Výběr nejlepší akustické kytary může být zajímavou zkušeností. Před nákupem je dobré ujasnit si, jakou budete hrát hudbu, jestli budete potřebovat, aby kytara měla elektroniku, a podle toho přizpůsobit rozpočet. Při nákupu je dobré trochu zainvestovat a pořídit si kvalitnější nástroj.

Čím očistit kytaru

Jednou za čas byste měli kytaru kompletně vyčistit a ošetřit kytarovou kosmetikou. K běžnému čištění jsou většinou využívány hadříky z mikrovlákna, které zbaví povrch kytary prachu a lehkých nečistot. Až poté můžete přistoupit k nanášení čističe a případně i leštidla, kterým ošetříte lak kytary.

Proč začít hrát na kytaru : Hra na kytaru vám umožňuje komunikovat a vyjadřovat se jinak a uvolnit své emoce, což nám často pomáhá překonat nepřízeň osudu. Jakmile získáte hudební znalosti z hraní na kytaru, učení na další nástroje bude o něco jednodušší. Učit se, jak hrát noty, akordy a riffy.

  1. CENÍK OPRAV.
  2. kytary:
  3. smyčcové nástroje:
  4. – výměna a úprava kobylky na klenbu nástroje /350,-/
  5. – výměna strun /70,-/
  6. – výměna struníku /70,-/
  7. – výměna a zapasování ladících kolíčků / 300 – 700,-/
  8. – odborné vyčištění laku /200 – 1000,-/


Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.

Proč drnčí struny

Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.Pokud se často uvolňují kolíčky, pomáhá jejich namazání bílou křídou nebo lépe speciální tyčinkou k mazání kolíčků. Při častém hraní se doporučuje měnit struny každé tři měsíce. Staré a opotřebované struny (nemusí to na nich být přímo viditelné) mají velmi negativní vliv na kvalitu zvuku.Ideálním věkem pro začátek výuky hry na kytaru je cca třetí třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku. Na začátek se asi nejlépe hodí akustická kytara. Pokročilejší hráči pak mohou přejít k elektrické kytaře nebo baskytaře.

Akustická kytara, která je často označovaná také jako „westernová“, je ideální volbou, pokud se chystáte hrát u táboráku, nebo vás baví folk, country, blues, rock a podobně. Kytara je vybavena kovovými strunami, které jsou pevnější a hůře se stlačují. Hmatník je u akustických kytar užší a zaoblenější.

Proč se Rozlaďuje kytara : Kytara se rozlaďuje při hře

Opotřebované mechaniky – strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna. Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku).

Jak se starat o struny na kytaře : Struny čistím vždy po hraní a to tak, že nejdřív je utřu suchým ručníkem (nebo nějakou jinou látkou), a to z obou stran – z vrchu i ze spod (látka mezi hmatník a struny) a setřu z nich co nejvíce špíny. Potom je potřu přípravkem na čištění, ten vyplaví zbytek nečistot a vytvoří na tenký „film“.

V kolika letech začít s hrou na kytaru

Obecně lze říci, že začít se dá už v předškolním věku, cca okolo 5. roku věku. V tomto věku je totiž dítě již schopno přesně chápat, co se po něm chce a navíc udrží pozornost. Jak již bylo zmíněno, velkou roli hraje i výběr hudebního nástroje.

Varhany (někdy označované za „královský nástroj“, v mnoha dalších jazycích je název odvozen z latinského organum '(hudební) nástroj') jsou největší a mechanicky nejsložitější hudební nástroj, respektive jsou strojem užívaným v hudbě (varhanní stroj).

Název služby Cena s DPH
Výměna/oprava mechanik (+ cena dílu) od 400 Kč
Výměna nultého/sedlového pražce (+ cena dílu) od 800 Kč
Vyčištění a impregnace nelakovaného hmatníku 250 Kč
Kompletní vyčištění nástroje 500 Kč

Proč mi bzučí kytara : Přepnutý krk. Aby se mohl krk kytary nastavit do optimální geometrie, je v něm u většiny kytar umístěna nastavitelná výztuha, kterou lze snadno upravit jeho průhyb. Pokud je krk přepnutý, tvoří mírnou bouli a struny drnčí v prvních polohách hmatníku. Jednou z častých příčin bývá výměna strun za tenčí sadu.