Čerstvé pekařské droždí se musí skladovat při teplotách od 1 do 8 °C (max. do 10 °C), při kterých droždí nepracuje, a tím si uchová svou kvalitu po celou dobu trvanlivosti až do okamžiku jeho spotřeby. Opakované střídání teplot droždí oslabuje. Optimální teplota je 5 °C.Trvanlivost a skladování
Čerstvé droždí vydrží jen pár dní. Dobře zabalené droždí je možné i zamrazit, v mrazáku vydrží až několik měsíců. Poté je nutné nechat jej pozvolna rozmrazit v lednici, nikoliv při pokojové teplotě nebo snad v mikrovlnce, která by kvasinky zničila.Je lisované do kostek, je světlé, lesklé na povrchu a nakyslé vůně. Při lámání se hladce drolí. Pokud se vám stane, že je hodně mazlavé, hrudkovité nebo je špatně cítit, je už příliš staré na to, aby pomohlo těstu vykynout. Čerstvé droždí je hned připravené k použití, ale má poměrně krátkou životnost.
Jak dlouho vydrzi droždí v Mrazaku : Droždí v mrazáku vydrží až 1 rok! Naopak hotové pečivo v mrazáku vydrží pouze 3 až 6 měsíců.
Jak aktivovat cerstve drozdi
Cukry v mnoha formách jsou hlavní živinou droždí a proto se pro aktivaci přidává obyčejný cukr, med, nebo sladěnka. Bez cukru se droždí ve vodě probudí, ale bude postrádat potravu, která by jej dokázala řádně popohnat k životu. Bez cukru by se tedy droždí jevilo jako mrtvé.
Jak pracovat s cerstvym Drozdim : Použití sušeného droždí je tedy mnohem jednodušší. Pouze jej smísíte s moukou, následně přidáte další suroviny, vytvoříte těsto a necháte kynout. Naopak při použití droždí čerstvého doporučujeme kvásek vždy zadělat.
Užívání pivovarských kvasnic je rozdílné v případě prášku a tablet. Prášek můžete přidat do jídla až v množství dvou lžic denně. Pozitivní účinky byste však měli pozorovat i u dvou čajových lžiček. V případě tablet vystačí jedno balení většinou na tři až čtyři týdny.
Kromě vitamínů obsahuje pekařské droždí i bílkoviny a minerální látky, především chrom. Díky obsaženým vitamínům a minerálním látkám má droždí pozitivní vliv na činnost srdce, nervové soustavy i správnému fungování trávicího ústrojí. Blahodárně působí na zrak, pleť a pokožku vůbec.
Kolik cerstveho droždí
Dříve se droždí pro domácí pečení prodávalo „na váhu“, kdy bylo porcováno v obchodě z tzv. liberky. Dnes si pro své domácí pečení koupíte droždí v samostatně balených kostičkách po 42 g. Toto množství je určeno většinou na 1 kg mouky.Čerstvé droždí můžeme nahradit nejlépe tím sušeným. Tam platí, že 1 gram sušeného droždí je cca 2 až 2,5 gramů čerstvého. Droždí v době nouze můžeme nahradit jedlou sodou, kypřícím práškem, vinným kamenem a citronovou šťávou v poměru 1: 3/4, ale vím, že funguje i 1:1.@1024 Jedna lžička sušeného je čtvrt kostky – cca 10g čerstvého droždí.
Složení droždí
Doplňuje především vitaminy B, které řadě lidí chybí. B1 (thiamin) – podporuje činnost srdce, mozku a nervů. B2 (riboflavin) – ovlivňuje zdraví pokožky, zraku a napomáhá trávení. B3 (niacin) – rovněž podporuje pokožku, nervový systém a zdravé trávení.
Na co pomaha droždí : Droždí a jeho účinky:
- harmonizuje hladinu homocysteinu, který je zodpovědný za vznik mnoha civilizačních potíží
- harmonizuje trávení a vylučování
- harmonizuje různé kožní problény, zlepšuje stav nehtů a vlasů
- mají protizánětlivé účinky.
- vhodné při depresích (zdroj vitamínů skupiny B) a poruchách spánku.
Kolik Suseneho droždí za cerstve : Čerstvé droždí můžeme nahradit nejlépe tím sušeným. Tam platí, že 1 gram sušeného droždí je cca 2 až 2,5 gramů čerstvého.
Kolik je 1 lžička sušeného droždí
(a zároveň – 5 ml, což je odměrková lžička, by mělo obsahovat asi 3 g instantního droždí).
Cukry v mnoha formách jsou hlavní živinou droždí a proto se pro aktivaci přidává obyčejný cukr, med, nebo sladěnka. Bez cukru se droždí ve vodě probudí, ale bude postrádat potravu, která by jej dokázala řádně popohnat k životu. Bez cukru by se tedy droždí jevilo jako mrtvé.Jediný rozdíl mezi oběma suchými kvasnicemi je v tom, zda jsou aktivní, nebo neaktivní. Pekařské droždí je aktivní droždí, a proto se používá i ke kypření těsta, zatímco pivovarské kvasnice jsou usmrcené a působí pouze prostřednictvím svých složek.
Jak dlouho vydrží sušené droždí : Sušené droždí se aktivuje při teplotách okolo 45 – 50 °C. Nemíchá se s tekutinou jako čerstvé, přisypáváme ho přímo do mouky společně se solí, cukrem a kořením, až poté přiléváme tekutinu. Při správném skladování je doba trvanlivosti 9-12 měsíců.