V lednici – Žloutky vložíme do suchého hrníčku a zalijeme chuťově neutrálním olejem. Následně hrníček zakryjeme potravinářskou fólií a vložíme do chladničky. Žloutek by měl vydržet čerstvý a nevysušený až dva týdny.Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Jak dlouho vydrží čerstvé vajíčka : Pozor si dejte také na to, jak dlouho vajíčka v ledničce máte. Za čerstvé vejce se považuje takové, které není starší než devět dnů po snášce. Trvanlivost vajec činí 28 dní po snesení. Pokud tedy kupujete vejce z obchodu, zjistíte datum snášky po odečtení 28 dnů od minimální trvanlivosti.
Jak zmrazit žloutky
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.
Co drží žloutek na jednom místě : chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku. Především podle bílku se posuzuje kvalita vajec. Bílek by měl být čistý, průhledný, nezakalený, u kvalitních vajec je až třpytivý.
Vložte z lednice studená vejce do vroucí vody a odpočítejte:
- 3 minuty pro pošírované vajíčko.
- 5 minut pro vejce naměkko s velmi tekutým středem.
- 7 minut pro vejce naměkko s méně tekutým středem.
- 10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem.
- 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo.
- 16 minut pro vejce natvrdo.
Pokud jste vejce vložili do chladničky, kde je teplota kolem 5 °C, tak vejce zde vydrží přibližně jeden týden, někdy se uvádí i 10 dní.
Jak odstranit žloutek
Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.Hana Střítecká: „Co se týká potravin a nápojů z obchodní sítě, tak můžeme být naprosto klidní“ Pokud vejce dostatečně vaříme (10 -15 minut podle velikosti) pozabíjíme všechny choroboplodné zárodky a takové vajíčko nám pak v lednici vydrží až 2 týdny, ale pozor při pokojové teplotě tak 3 dny.Čerstvé maso, které nechcete po nákupu hned zpracovat, můžete uchovat 2-3 dny v chladničce bez mražení při teplotě pohybující se mezi 0 – 3 °C. Při této teplotě zůstává vlhké a zachovává si svoji kvalitu.
Aby žloutky neoschly
Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.
Jak upotřebit žloutky : Zbylé vaječné žloutky Tohle vyzkoušejte
- Holandská omáčka. Jednoduše zahřejete citronovou šťávu s trochou vody, přidáte vaječné žloutky a za stálého míchání necháte 2 minuty vařit.
- Cukrářský krém. Smíchejte vaječné žloutky se škrobem a poté přidejte teplé mléko.
- Anglický krém.
- Crème brûlée.
- Sabayon au champagne.
- Majonéza.
Co je zdravější bílek nebo žloutek : Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.
Jak zamrazit žloutek
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.
Vysvětlení: Přidáváním soli do vody se zvyšuje její hustota. Jakmile hustota slaného roztoku bude větší než hustota vejce, vajíčko začne stoupat ke hladině.Jak rozpoznat čerstvé vejce od zkaženého
- Pokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé.
- Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.
- Pokud se vejce vznáší u hladiny, vyhoďte ho, je to zkažený pukavec!
Proč se nesmí mýt vejce : Skladování vajec
Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.