Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.Červené víno vydrží dobře uzavřené až tři dny. Uložte na tmavé místo. V případě dražších, kvalitnějších lahví si nápoj vychutnáte dokonce až pět dní po otevření. Bílé víno vydrží v lednici opět okolo tří dnů.Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, uvidíte, že je popraskaný a plný otvorů.
Jak stare muze být víno : Jak správně archivovat víno
Může trvat 3 roky, ale klidně i 10 let a více, záleží na odrůdě, kvalitě, obsahu kyselin a alkoholu ve víně. Po celou dobu však víno musí být uskladněno vleže, v temnu a v konstantní teplotě v rozsahu 10 – 12 °C. U vín neplatí čím starší, tím lepší.
Jak dlouho lze skladovat víno
Většinu bílých vín je nejlepší vypít do 2 až 3 let od jejich výroby. U červených vín je to pak maximálně 5 let.
Jak dlouho vydrží víno ve sklenici : Červené, růžové i bílé víno by se po otevření mělo uchovávat v chladničce. Platí následující: Čím je láhev plnější, tím déle vydrží. Pokud je láhev plná více než do poloviny, lze červená vína konzumovat až sedm dní, zatímco bílá a růžová vína by se měla vypít do pěti dnů.
Jak dlouho mohu skladovat otevřené láhve vína Červené, růžové i bílé víno by se po otevření mělo uchovávat v chladničce. Platí následující: Čím je láhev plnější, tím déle vydrží. Pokud je láhev plná více než do poloviny, lze červená vína konzumovat až sedm dní, zatímco bílá a růžová vína by se měla vypít do pěti dnů.
Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno
Obzvláště u červených vín je prvním signálem, který nám může dát najevo, že s vínem není něco v pořádku. Zatímco u šumivých vín je přítomnost oxidu uhličitého nezbytná, u tichého vína může značit, že došlo k druhotnému kvašení a víno se tzv. znovu rozkvasilo.
Jak uchovat víno po otevření
Především je dobré lahev vína opět uzavřít, nejlépe korkovou zátkou. Vínu nesvědčí světlo, proto průhlednou lahev obalte do kusu látky. Pokud nejste hrdými majiteli sklípku či vinotéky, poslouží vám pro uložení otevřené lahve i lednice. Nižší teploty totiž napomáhají zpomalení chemických procesů, včetně oxidace.Pokud plánujete archivovat láhev kvalitního šampaňského, nejlépe se mu bude dařit mezi 4 a 7 °C. Pro krátkodobé skladování červeného vína se doporučují teploty mezi 13 °C a 18 °C, ale pokud zamýšlíte dlouhodobé uložení v řádu let až dekád, můžete se držet teplot pro skladování bílých vín, tedy 7 °C až 13 °C.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |
Ale příliš mnoho kyslíku víno rozkládá – chuť se začíná otupovat, vůně blednout. Bílé víno se začne kazit rychleji než červené. Červené víno má třísloviny, které ho udržují v chuti až o dva dny déle. Pití delší dobu otevřeného vína vám neublíží, jen si nejspíš moc nepochutnáte.
Proč pít víno : Sklenka vína denně udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a tak snižuje možnost vzniku cukrovky 2. typu. Antioxidanty obsažené ve víně zvyšují úroveň »dobrého« cholesterolu a také chrání tepny před škodlivými účinky »špatného « cholesterolu. Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, pomáhá i zlepšovat paměť.
Proč je víno kyselé : Víno obsahuje především kyselinu vinnou a kyselinu jablečnou, jež se přirozeně vytváření v hroznech. Nezralé hrozny mají vyšší obsah kyselin, který se během zrání snižuje paralelně s tím, jak se zvyšuje cukernatost.
Jak dlouho se může skladovat víno
Jak dlouho mohu skladovat otevřené láhve vína Červené, růžové i bílé víno by se po otevření mělo uchovávat v chladničce. Platí následující: Čím je láhev plnější, tím déle vydrží. Pokud je láhev plná více než do poloviny, lze červená vína konzumovat až sedm dní, zatímco bílá a růžová vína by se měla vypít do pěti dnů.
Muži by mohli bez potíží denně vypít 20 až 40 gramů, což jsou čtyři deci vína, ženám se doporučuje o deci méně.Spotřebované množství vína a jeho jakost se na našem zdraví může podepsat i negativně. Odborníci doporučují dvě až tři skleničky denně, překročení zmiňované hranice naše zdraví ohrožuje.
Jak snížit kyselost vína : podvojného odkyselení, vhodná spíše pro velkovýrobce. Snížit kyselost se dá rovněž scelením s méně kyselým vínem, nebo ‑ pokud je možné víno přemístit ven na mráz − tzv. vymražením: Při něm kyselina vinná reaguje s přirozeným obsahem draslíku, na dně nádoby zůstanou usazené krystaly vinného kamene.