Hepatitida B je infekce jater způsobená virem hepatitidy B, která se šíří kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. K většině infekcí dojde v důsledku kontaktu s infikovanou krví, ale infekční může být i sperma, sliny a vaginální tekutiny.Orientační ceny jednotlivých očkování a administrativních úkonů
Infekční nemoci a očkovací látky | Orientační cena/x dávka |
---|---|
Záškrt | DTP , 800,- |
Žloutenka typu A | 1200,- |
Žloutenka typu B | 900,- |
Žlutá zimnice | 1300,- |
Mezi povinná očkování patří:
- Hexavakcína.
- Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.
- Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.
- Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně
- Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)
Jak dlouho před cestou ockovat Zloutenku : Kdy se nechat očkovat Očkování proti virové hepatitidě typu A se obvykle doporučuje 1 měsíc před plánovanou dovolenou nebo cestou do zahraničí. Podle mnoha klinických studií se ukazuje, že dostatečnou ochranu lze vytvořit očkováním minimálně 14 dní před plánovým termínem.
Jak se projevuje žloutenka typu B
Při onemocnění virovou hepatitidou B se akutní infekce projeví chřipkovitými příznaky, nevolností, zvracením, nadýmáním či neurčitými bolestmi břicha. Může se objevit „zežloutnutí“ kůže, tmavá moč a světlá stolice. Stejně tak mohou být přítomny bolesti drobných kloubů rukou a nohou.
Co způsobuje Hepatitida B : V západních zemích je nejčastější příčinou infekce virem hepatitidy B nitrožilní užívání drog a rizikový pohlavní styk. Hepatitida B se nepřenáší podáním ruky, používáním stejného nádobí, líbáním, objetím, kašlem či kýchnutím. Inkubační doba je dlouhá, 50–150 dní.
Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.
Onemocnění bývá těžší a delší než virová hepatitida A, také častěji dochází k úmrtí. Příznaky se rozvíjejí postupně, a to zejména únava, bolesti břicha, bolesti kloubů, ztráta chuti k jídlu, občasné nevolnosti a zvracení spolu s přítomností horečky nebo žloutenky nebo se zvýšenou hladinou sérových transamináz.
Jak často se očkuje proti hepatitidě B
Základní očkování proti hepatitidě A jsou 2 dávky v odstupu přibližně 1 roku, proti hepatitidě B a kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B jsou 3 dávky v odstupu 1 a 6 měsíců po první dávce. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě.mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.Očkování proti hepatitidě B je součástí tzv. hexavakcíny, která se podává povinně dětem od 9 týdne věku. Očkovat je možné i dospělé osoby, které nebyly v dětství očkované. K dispozici je očkovací látka jen proti virové hepatitidě B či kombinovaná vakcína proti hepatitidě A i B.
První se aplikuje ve zvolený den, druhou dávku se doporučuje podat kdykoli v době od 6 měsíců do 5 let, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.
Jak poznám že mám žloutenku : Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.
Jak zjistím že mám žloutenku : Příznaky žloutenky
- zežloutnutím kůže, očního bělma, sliznic a dalších tkání,
- dalšími projevy mohou být únava, svalové bolesti, teploty, nechutenství, bolesti břicha, průjmy či zvracení.
Jak se projevuje hepatitida B
Příznaky akutní infekce mohou připomínat jiná virová onemocnění: typické je nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyrážka. U dospělých následně dojde k zežloutnutí, v dětském věku může infekce probíhat s minimem příznaků a bez žloutenky, takže si ani nemusíme být vědomi nákazy.
Příznaky onemocnění
Příznaky se rozvíjejí postupně, a to zejména únava, bolesti břicha, bolesti kloubů, ztráta chuti k jídlu, občasné nevolnosti a zvracení spolu s přítomností horečky nebo žloutenky nebo se zvýšenou hladinou sérových transamináz. U 5–10 % pacientů přechází onemocnění do chronicity.První se aplikuje ve zvolený den, druhou dávku se doporučuje podat kdykoli v době od 6 měsíců do 5 let, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce.
Jak zjistit na co jsem očkovaný : O výpis provedených očkování pacienta můžete požádat svého lékaře nebo farmaceuta při návštěvě ordinace či lékárny. Lékaře nebo farmaceuta požádáte o Výpis provedených očkování pacienta (k identifikaci bude nutné předložit doklad totožnosti).