Sýr s modrou plísní a ořechy
Zalejte olejem, podložte miskou, kdyby olej unikal, a nechte alespoň 3 dny zrát při pokojové teplotě. Pak už můžete začít s ochutnáváním nebo přemístit do lednice, kde vám sýry vydrží asi týden (tedy v případě, že je schováte za něco méně lákavého).V případě zkaženého hermelínu se jedná o zkvašení. Poznáte to po otevření sklenice, podle štiplavého zápachu, typického pro kvašení. Jestliže si toho nevšimnete podle vůně, upozorní vás na to první ochutnání.Jak správně skladovat nakládaný hermelín
Sklenici je nejlepší uchovávat v temnu, například zabalenou do novin. Druhý den byste ji měli uskladnit na chladné a temné místo. Je jedno, jestli do lednice nebo sklepa. Pokud při přípravě zvolíte velmi zralý sýr, měl by být správně odleželý už po třech dnech.
Jak dlouho nechat uležet nakládaný hermelín : V chladu a ideálně ve tmě nechte hermelíny uležet (10 až 14 dnů). Pak je podávejte s chlebem.
Co se stane když sním zkažený sýr
Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.
Co se stane když sním prošlý sýr : Nic se jim nestane.
Hermelín první den skladujeme při pokojové teplotě, poté ho dáme do lednice nebo do sklepa. Můžete ho jíst už za tři dny, ale nejlepší je zhruba po 5 dnech.
Správný olej vytáhne chuť sýra i všech přidaných surovin a koření. A zároveň prodlouží trvanlivost nakládaného hermelínu. Správě naložený sýr celý ponořený v oleji vydrží v lednici několik týdnů. Při volbě oleje dejte přednost kvalitnímu rostlinnému oleji s méně výraznou chutí.
Jak dlouho vydrží otevřený sýr
Pokud tedy chcete, aby vám vydržela co nejdéle, pak ji zabalte do vlhké utěrky. Sýr – pokud je sýr originálně zabalen, může vydržet 2-4 měsíce, jakmile ho otevřete, musíte ho spotřebovat buď do druhého dne, nebo po natření máslem do 6 týdnů.Při teplotách nižších cca + 4 až +8 °C je vhodné skladovat již hodně vyzrálé sýry a takové, které chceme brzy použít. Pro měkčí sýry je ideální chladné místo se stálou teplotou + 10 až + 12 °C a vlhkostí kolem 90 %. Polotvrdé a tvrdé sýry však dokonce zrají při teplotách kolem 18 °C a vyšší vlhkosti vzduchu.Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.
Zkažený sýr je cítit po kyselém mléku
Pokud se plíseň objeví na měkkých sýrech, jako je Cottage nebo tavený sýr, odpusťte si je. To samé platí pro sýr strouhaný a krájený. Zato tvrdší sýry toho díky své hustotě vydrží daleko víc.
Jaký olej na nakládaný sýr : Co se týče oleje, vystačíte si s klasickým slunečnicovým. Pro zdravější variantu použijte řepkový, nebo olivový olej. A pak už stačí nachystat ingredience podle svého gusta. Základem je cibule a česnek, z koření využijete tymián, oregano, bobkový list, papriku, nové koření nebo pepř.
Jak uchovat nakládaný hermelín : Hermelín první den skladujeme při pokojové teplotě, poté ho dáme do lednice nebo do sklepa. Můžete ho jíst už za tři dny, ale nejlepší je zhruba po 5 dnech.
Jak dlouho vydrzi sýr v oleji
Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce. TIP: Zbylý olej nevylévejte, můžete ho použít do salátů na zálivku nebo na smažení. Trochu jiným způsobem, kratší dobu, můžete sýr naložit i před grilováním.
Na zrající sýry jako Romadur nebo Jihočeský syreček nejlépe poslouží sýrařský zvon či uzavíratelná miska. Polotvrdé a tvrdé sýry typu eidam, gouda či Tylžský sýr uchovávejte zabalené v alobalu nebo potravinářské fólii. Sýrům s modrou plísní, kam patří naše Jihočeská niva, bude nejlépe v uzavíratelné plastové misce.Nejčastěji se nakládají plísňové sýry, které se dají rozpůlit a lépe tak nasají chuť koření – hermelín, brie nebo camembert. Navíc si u nich můžete nejvíc vyhrát s náplní. Nekrájejte je ale na příliš malé kousky, pak by se z nich stala spíše pomazánka.
Co vše se dá naložit : Kromě zeleniny lze nakládat i houby, některé druhy ovoce a samozřejmě maso. Nejčastěji se přitom nakládá do octa, oleje, sádla ale také alkoholu. Fantazii se zde meze nekladou. Na naložení jsou bezpochyby jednou z největších lahůdek okurky, ale můžeme použít také mrkev, celer, květák, zelí, lilky, cukety nebo papriky.