Jak dlouho vydrží nakládaný hermelín v lednici?
Buďte trpěliví, sýry nechte den uležet v pokojové teplotě, občas protřepejte, a potom uložte na týden do lednice nebo sklepa. Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.V případě zkaženého hermelínu se jedná o zkvašení. Poznáte to po otevření sklenice, podle štiplavého zápachu, typického pro kvašení. Jestliže si toho nevšimnete podle vůně, upozorní vás na to první ochutnání.V chladu a ideálně ve tmě nechte hermelíny uležet (10 až 14 dnů). Pak je podávejte s chlebem.

Co s olejem z nakládaného hermelínu : Správný olej vytáhne chuť sýra i všech přidaných surovin a koření. A zároveň prodlouží trvanlivost nakládaného hermelínu. Správě naložený sýr celý ponořený v oleji vydrží v lednici několik týdnů. Při volbě oleje dejte přednost kvalitnímu rostlinnému oleji s méně výraznou chutí.

Jak poznat prošly hermelín

Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.

Jak dlouho vydrzi hermelín bez lednice : Při teplotách od 4,5 °C do 32 °C máte maximálně dvě hodiny.

Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.

Zelenina, ovoce, houby, sýry či maso se nakládají do oleje, octa, sádla nebo alkoholu spolu s dalšími ingrediencemi a vstřebávají jejich chuť a vůni. Naložení trvá několik dní, dva až tři u sýrů, týden u zeleniny nakyselo a dva týdny u masa. Měly by se zkonzumovat do měsíce po uležení.

Co se dá udělat s hermelínem

Ke grilovanému hermelínu se perfektně hodí brusinky a spousta omáček – chuť sýru podtrhne třeba švestková, barbecue nebo ostřejší mexická. Určitě neuděláte chybu, ani když vyzkoušíte dipy ke grilovanému masu.Hermelín lze kombinovat s uzeninou i masem, rozumí si s ovocem a zeleninou. Úžasnou chuť získá ve spojení s výraznou zavařeninou či grilovaným pomerančem. Úžasný buket pak marinovanému hermelínu dodá i česnek s jádry ořechů,“ doporučuje šéfkuchař Pavel Došlý.Po uplynutí data spotřeby by se již neměly konzumovat.

Na druhé straně, potraviny s označením datum minimální trvanlivosti (DMT) mohou být konzumovány i po uplynutí data uvedeného na obale.

Datum minimální trvanlivosti výrobce není povinný uvádět! Datum spotřeby uvádí symbol otevřeného kelímku, který najdete většinou vedle označení objemu kosmetiky. V kelímku je napsáno např. 12M nebo 24M – toto značí, že kosmetický výrobek můžete použít bez poškození zdraví 12 nebo 24 měsíců od otevření.

Jak poznat prošlý hermelín : Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.

Jak dlouho vydrzi hermelín po expiraci : Ideální je jíst ho kolem desátého až dvacátého dne před expirací, kdy je nejlépe vyzrálý a krémový. Pokud hermelín rozkrojíte v posledních deseti dnech do data spotřeby, oslní vaše smysly výraznější aroma.

Jaké koření dát na hermelín

Před zabalením do alobalu potřete hermelín olejem. Můžete k němu přidat i směs bylinek (například pepř, papriku, tymián, česnek nebo oregano). Kůrka se díky tomu zvláční a sýr bude mít výraznější chuť.

Díky zavařování máte možnost na dlouhou dobu uskladňovat potraviny. Stačí, aby neprodyšně uzavřené sklenice přešly po určitou dobu varem. Zavařuje se ovoce do kompotů, steriluje zelenina, červená řepa, kyselé okurky nebo džemy. Stejně oblíbené je nakládání ať už do oleje, octa, lihu, sádla nebo medu.Jsou nenahraditelné zejména kvůli vysokému obsahu bílkovin – dokonce vyššímu, než maso. Obsahují také vápník, který je důležitý jak pro prevenci osteoporózy, tak pro pevnost našich kostí a zubů. Sýry dodávají našemu tělu dokonce i fosfor a hořčík.

Jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti : „Minimální trvanlivost do“ označuje datum, do kterého si potravina uchová svoji deklarovanou kvalitu. „Spotřebujte do“ označuje datum, do kterého může být potravina konzumována bezpečně. > Nekonzumujte žádné potraviny po uplynutí data „Spotřebujte do“.