Jak dlouho vydrží most?
Moštování tak dříve bývalo sezonní záležitostí nejen ve zpracování, ale především v konzumaci. Nepasterizovaný mošt vydržel jen pár dnů v chladu, pak u něj nastal rychlý kvasný proces. Ty doby už jsou dávno pryč a lahodný nápoj lze nyní uchovat po celý rok.Po sterilizaci vydrží mošt i jeden rok

V mrzáku vydrží tak dlouho, jak ho necháte zmrazený.Jak uchovat mošt

Menší množství moštu můžeme zmrazit v plastových lahvích, ale větší množství je lepší konzervovat. Syrový mošt můžeme uchovat pomocí chemie (síření, konzervanty) nebo sterilací. Z konzervantů je vhodnější kyselina sorbová (součást běžných limonád a džusů) než benzoová.

Kolik litru moštu je z 1 kg jablek : Průměrně budete mít 0,6 – 0,8 litru šťávy z 1 kg ovoce, např. jablek. Tzn. že na 1 litr potřebujete cca 1,5 kg ovoce.

Jak dlouho sterilizovat most

Sterilování trvá 10 až 15 minut a teplota vody by měla být 75 až 80 °Celsia.

Jak dlouho vydrzi otevreny most v lednici : V zavřené nádobě můžete mošt skladovat celé měsíce, případný sediment, který se časem vytvoří, není na závadu. Otevřený vám vydrží při teplotě 2–5 °C zhruba čtyři dny.

Mošt můžeme také sterilovat v otevřené nádobě. Nalijeme ho do nerezového hrnce, zahříváme do teploty 85°C a nalijeme až po hrdlo do láhví. Láhve uzavřeme vyvařenými zátkami a otočíme dnem vzhůru, aby horký mošt steriloval také uzávěry.

Nejčastější uchování domácího moštu je jeho zamražení. „Menší množství, tedy do 10 litrů, jednoduše přelijete do plastových lahví a dáte je do mrazáku. Tam by vám měl mošt vydržet do doby, kdy se rozhodnete jej znovu rozpustit a konzumovat.

Jak sterilizovat most

Mošt můžete sterilovat v otevřených lahvích v hrnci s vodou, která dosahuje přibližně do tří čtvrtin výšky lahví. Po ukončení sterilování lahve okamžitě pevně uzavřeme, položíme a necháme vychladnout. Druhou možností je klasické zavaření ve sklenicích s víčkem.Mošt si můžete doma jednoduše pasterizovat ve skleněných láhvích. Čisté, horkou vodou vymyté lahve dáme do hrnce s vodou tak, aby voda sahala cca 2 cm pod hrdlo. Vodní lázeň má mít teplotu 85 °C a doba pasterizace je 25-30 minut.Pokud budete mít jablek od 31 kg do 100 kg, cena za 1 kg zpracovaných jablek je 6,90 Kč, nad 100 kg je cena nižší, jen 6,40 Kč.

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků

Jak se pasterizuje most : Mošt si můžete doma jednoduše pasterizovat ve skleněných láhvích. Čisté, horkou vodou vymyté lahve dáme do hrnce s vodou tak, aby voda sahala cca 2 cm pod hrdlo. Vodní lázeň má mít teplotu 85 °C a doba pasterizace je 25-30 minut.

Jak sterilizovat bez hrnce : Pokud nemáte velký hrnec nebo nechcete investovat do hrnce zavařovacího, lze sklenice sterilovat i v troubě. Ať už se jedná o elektrickou, plynovou nebo horkovzdušnou troubu, měla by být vždy předehřátá na 200 až 220° Celsia.

Jak se upravuje most z jablek aby se nezkazil

Pasterizovaný mošt

Po vylisování dám mošt vychladnout na jeden den, pak ho po dobu pěti minut zahřeji na 75 °C a ihned nalévám do PET láhví, které potom opět asi na pět minut položím do vodorovné polohy, aby teplo zlikvidovalo i případné mikroorganismy na víčku.

Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále).Nejdříve je potřeba, aby se sklenice zahřály, to je cca 15 minut, a pak dalších 20 – 25 minut na sterilizaci.

Jak zpracovat hodně jablek : Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků