Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní | |
Špenát | 2 – 3 dny | 3 – 5 dní |
Chřest | 3 – 4 dny | 5 – 7 dní |
Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní).Skladovací teplota by měla být těsně nad 0 °C a vlhkost vzduchu by měla být vysoká. Pro delší skladování se obzvláště hodí chladný a tmavý sklep. V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní.
Jak dlouho vydrží v lednici celer : Pokud máte celer s natí, pak je vhodné nať odstranit, o tom žádná. Skladování s natí při teplotách 0 až 1°C je samozřejmě také možné, celer s natí však vydrží zhruba 4 týdny a ne 4 měsíce. S natí celer rychle vadne a vadne i ta nať. Je mnohem lepší ji odstranit, umýt a nasušit nebo zamrazit.
Jak uchovat zelí v lednici
Košťálová zelenina, do které patří kedluben, zelí, kapusta, květák, kadeřávek nebo brokolice, vyžaduje chlad. Jsou pro ni vyhrazeny spodní přihrádky na zeleninu v lednici. Všechny tyto druhy vám vydrží déle, pokud je necháte vcelku a nakrájíte až těsně před použitím.
Jak dlouho vydrží kysané zelí v lednici : Jak dlouho mi kvašené zelí vydrží Pokud si pořídíte kvašené zelí kvalitní (nebo správně dokončíte fermentaci), v lednici vám vydrží až rok. Dávejte však pozor na kontaminaci slaného nálevu a uchovávejte zelí pod jeho hladinou.
Řez provádíme nejčastěji v červenci nebo v srpnu, ihned po sklizni, stejně tak i řez následující, tedy udržovací. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici a dosahujeme tak dostatečného prosvětlení koruny. Odstraňujeme staré, přemrzlé a překážející výhony.
Jablka mají ráda studené prostory s poměrně vysokou vlhkostí. Nejdéle vám vydrží při skladování při teplotě blížící se k 0 °C a 90% vlhkosti. Ideální je tmavé místo. To jsou sice nejlepší podmínky, ale i přes to, že je nemůžete zajistit, vydrží vám jablka klidně i několik měsíců.
Jak uchovat hlávky zelí
Skladovatelnost odrůdy Holt je velmi dobrá. Postup při skladování hlávkového zelí: Hlávkové zelí sklízíme pečlivě s několika vnějšími krycími listy, aby se hlávky nepomačkaly. Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %).Mrkev, petržel, červená řepa, celer, křen nebo ředkve – obecně kořenová zelenina – vyžadují chlad a relativně vyšší vlhkost vzduchu. Odřízněte zelené natě, které by jinak odsávaly vlhkost, a kořen uskladněte v prodyšném sáčku ve spodní přihrádce lednice.Je potřeba cibuli zajistit proudění vzduchu, aby nezačala plesnivět. Správně uskladněná žlutá cibule vydrží i několik měsíců. I rozkrojenou cibuli nemusíte ihned spotřebovat, stačí, když ji potřete máslem nebo olejem a zabalíte do alobalu. Takto v lednici vydrží i několik dní.
Jídla vydrží v lednici 30, 45 a 60 dnů bez konzervantů a zbytečné chemie.
Jak dlouho vydrzi kysané zelí ve sklenici : Sklenice uzavřeme Omnia víčky, naskládáme na tác s vyšším okrajem, přikryjeme utěrkou a uložíme na teplém místě. Během několika dní se rozběhne mléčně kvašení a víčka se vydují. Když začnou víčka zase klesat, je čas přenést sklenice na chladné a tmavé místo a nechat ještě 2-3 týdny dokvasit. Trvanlivost je asi 1 rok.
Proč se nesmí pít na třešně : Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).
Kdy a jak prořezávat třešně
Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Do ledničky patří například jahody, třešně, maliny a hroznové víno. Naopak banány, jablka, citrusy a ananas nechte raději venku. Jablka, meloun a hrozny navíc nezamrazujte, obsahují příliš mnoho vody – na zamrazení jsou ideální bobuloviny.Nejrychleji se kazí maliny a ostružiny
Ty snadno a rychle plesnivějí, v lednici vydrží den, maximálně tři až čtyři dny, ale to jen v případě, že mezi nimi nebude ani jeden přezrálý či poškozený kousek.
Jak dlouho vydrzi Nakrouhane zelí : Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.