Jak dlouho vydrží Dýňové pyré?
Pyré přelijeme do čistých sklenic, které uzavřeme a necháme vychladnout otočené dnem vzhůru. Uskladněné v lednici vydrží až týden.500 g oloupané dýně nakrájíme na kostičky a dáme na plech vyložený pečicím papírem. Dýni pečeme při 170–180 °C cca 80 minut. Necháme vychladnout, dýni potom rozmixujeme na hladké pyré.Upečenou dýni je dobré rozmixovat na hladký krém a vložit do sáčků nebo nádob na mrazení. Kdykoli budete mít chuť, můžete dýňové pyré použít k přípravě hřejivé krémové polévky, jemných placiček nebo lahodného dýňovo-jablečného koktejlu.

Jak dlouho vydrží dýně : Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak dlouho vydrží dýňové pyré v lednici

Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce. Z dýňového pyré si připravujeme i tenhle super dýňový chlebík.

Jak uchovat dýni v mrazáku : Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Možná byste to na první pohled neřekli, ale dýňové pyré je neskutečně univerzální! Hodí se totiž do polévky, lívanečků, sladkých koláčů, ale i slaných placiček. A přitom k jeho přípravě nepotřebujete nic jiného než samotnou dýni.

Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.

Čím zahustit dýňové pyré

Pokud chceme pyré zahustit, doporučuji přimíchat lžíci uvařené rýže, kterou si s jídlem souběžně připravujeme nebo rýžové mouky. Pokud je pyré náhodou moc husté – přilejeme trochu z vývaru, který nám zbyl.Využijete ho ve většině dýňových receptů, ale můžete s ním i experimentovat a přidat ho třeba do ovesné kaše, do těsta na lívance nebo do jogurtu pro zpestření. Dýňové pyré vám v uzavřené skleněné nádobě vydrží v lednici zhruba tři dny, ale můžete si ho dát i zamrazit do zásoby.Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Čím podložit dýně : Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Proč se vydlabávají dýně : Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Jak se pozná že je dýně zralá : Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.