Jak dlouho vydrží dýně na Halloween?
Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.Jak nejlépe uchovat vydlabanou dýni, aby co nejdéle vydržela Nejdůležitější pro uchování vydlabaných dýní je úplné odstranění všech semínek a měkkých částí. Dále je také možné všechny nařezané části potřít olejem, který zabraňuje vysoušení. Já bych ovšem doporučovala spíše nechat dýni vyschnout.Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden. Její životnost prodloužíte, pokud potřete vnitřek a všechny řezy vazelínou. Díky tomu bude méně vysychat, ale použití hořlavých látek ve spojení s vnitřním zvyšuje riziko požáru.

Kdy se dlabou dýně : K halloweenskému svátku 31. 10. patří neodmyslitelně dlabání dýní.

Jak dlouho skladovat dýni

Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně : Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.

Dýně do lednice nepatří

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

„Dýni lze vydlabat dvěma způsoby. Při prvním se odřízne vršek, který později poslouží jako poklop, a vnitřek se vydlabe shora. Druhou možností je vyříznout na spodu dýně otvor a vydlabat ji tudy. Dýně se pak na svíčku postaví jako stínítko.

Jak uchovat dýně

Dýně do lednice nepatří

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Které dýně jsou nejedlé : Druhy dýní

Málokterá zelenina má tolik různých druhů jako dýně. Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).

Proč se na Halloween vydlabávají dýně : Lidé o Halloweenu vydlabávají dýně a dávají do nich svíčky, aby posvítili Jackově duši na cestu. Také se věří, že Jack ochrání obydlí před zlými duchy.

Co vydlabat na dýni

Nejlépe to půjde pevnou polévkovou lžící, s jejíž pomocí nejdřív očistěte dužinu z odříznutého víka. Potom se pokuste dostat z dýně přebytečnou dužinu se semínky a ztenčit její stěny natolik, aby lucernička mohla hezky svítit. Dejte si pozor, ať to nepřeženete – vydlabaná dýně musí zůstat dostatečně pevná a stabilní.

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.Poté je třeba odstranit slupku a dužinu nakrájet na malé kostičky a nasypat do sáčků. K balení dýně a dalších produktů je dobré použít vakuovou svářečku, aby byla potravina pevně uzavřena a neabsorbovala pachy ostatních produktů. Takto zabalené kostky dýně lze skladovat v mrazničce až rok.

Jak poznam že je dýně jedlá : Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.