Obecně platí, že při stálé teplotě můžete pálit už po 3-6 týdnech. Stabilní a dobře prokvašené kvasy (jablka, švestky) vydrží až do jara. Pokud je vystavíte chladu, máte jistotu, že se nezvrhnou. Mráz vadí jen paličům, kteří zmrzlou hmotu nemohou dostat ze sudu a pak ji dlouho ohřívají.Také nesmíme podcenit správné zrání destilátu: slivovice se musí nejdříve “odvětrat” – tj nechat dýchat pod hadříkem, tak aby k ní mohl vzduch, který způsobuje zjemňování destilátu – tzv “zakulacení”. Odvětrávání se ale nesmí přehnat kvůli odparu alkoholu: 1 l lahev cca 14 dnů, 5 l demižon měsíc atd.Po vypálení skladujte destilát v dobře uzavřené, ideálně skleněné nádobě ve sklepě nebo spíži. Vyhněte se místnostem, kde se mění průběžně teplota (například na půdě). Dejte si pozor na skladování pálenky v plastových lahvích, pet lahve mohou postupně působením alkoholu do destilátu vylučovat chemické složky.
Jak poznat špatnou slivovici : Hotový kvas poznáme podle zdravé vůně a šťávy, která nesmí být sladká. V momentě, kdy se vytvořená deka začne propadat, musí se odstranit dříve, než se propadne úplně.
Kdy pálit kvas ze švestek
5) Kdy pálit kvas
- třešně 4-5 týdnů
- meruňky 5-6 týdnů
- hrušky 6-8 týdnů
- švestky 6-8 týdnů
- jablka 8 – 12 týdnů
Jak poznat že je hotový kvas : Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6–12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto, a využít tak kypřicích schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.
Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).
Pravá a poctivá slivovice má mít obsah alkoholu kolem 52%. V obchodech se ale nejvíce prodává takzvaná řezaná slivovice, která má 40% alkoholu.
Jakou trvanlivost má alkohol
Trvanlivost alkoholu je při zachování vhodných podmínek téměř neomezená. Pokud své láhve správně uložíte, libovolně dlouhé archivaci alkoholu nic nebrání. Nic se nestane ani té láhvi, kterou jste pořídili při narození prvorozeného syna, aby se otevřela v den jeho osmnáctých narozenin.Neotevřený alkohol má neomezenou trvanlivost. Otevřený alkohol vydrží asi rok nebo dva, než se začne kazit, což znamená, že začne ztrácet barvu a chuť. Jako vždy používejte zdravý rozum: pokud ve své lahvi alkoholu uvidíte něco podezřelého (například plíseň nebo něco plovoucího), vyhoďte to.Slabý kvas nikdy nenaroste přes noc (během 8–12 hodin) na dvojnásobný objem, netvoří žádné bublinky a kysele páchne po acetonu. Takovýto kvas je potřeba rozkrmit. Krmte ho pravidelně 2x denně po dobu alespoň 4 dnů, aby nabral sílu a mohli jste zase začít péct dobré chleby nebo jiné, např.
Na povrch unikající kysličník strhává vzhůru pevné části, kterým se říká kvasný klobouk, koláč nebo taky deka. Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.
Kdy je hotový kvásek : Že je kvásek hotový, poznáte podle toho, že zvětší svůj objem a současně je na vrcholu plný bublin a bublinek. Nejzdařilejšího kvasu docílíte, když proces fermentace několikrát zopakujete. Ke 100 gramům mladého kvasu přidejte dalších 100 gramů mouky a 200 gramů vody. Nadbytek kvasu vyhoďte.
Jak dlouho se dělá kvas : Doba kvašení je různá pro jednotlivé druhy ovoce a významně závisí na teplotě kvašení. Nižší teplota prodlužuje, vyšší teplota zkracuje dobu kvašení. Letní ovoce kvasí přibližně 4 týdny, podzimní ovoce 2 měsíce, pozdní jablka, hrušky a švestky 3 až 5 měsíců.
Kolik procent alkoholu má pálenka
V obchodech se prodává také tzv. řezaná verze (40 % obsahu alkoholu, vyrábí se ve velkém), jinak pravá slivovice vyráběná pro domácí použití v soukromých pálenicích (pro malou spotřebu) má nejčastěji okolo 51 % obsahu alkoholu.
„Když se napijete, tak cítíte, jak vám teplo proudí trubkami a prohřívá vaše ústrojí, to je dobře,“ dodává pan Žufánek. Slivovice Žufánek má 50 procent a i když se jí napijete při pokojové teplotě, neměla by vás nijak škrábat v krku, nemá vás takzvaně zlomit. Lepší je ale pít slivovici když má kolem 18 stupňů.Zákon říká, že na jednu domácnost lze vypálit 30 litrů absolutního alkoholu (např. 60 litrů 50% pálenky) v období od 1.7. do 30.6.
Jak dlouho ve mě vydrzi alkohol : Dospělý muž o váze kolem 85 kg odbourá jedno pivo desítku (0,5 l) za cca 2,15 hodiny – ženě to trvá až 3 a půl hodiny. Sedmičku vína (0,7 l) odbourá tentýž muž až za 8,4 hodiny. Tatáž žena za více než 14 hodin. Lahvinka destilátu (40 %, 0,5 l) bude muži kolovat v krvi až 22 hodin, ženě dokonce 37 hodin.