Borůvky začínají mít hrstku plodů ve dvou létech, ve třech toho je více a od 5-6 let plodí plně, podle odrůdy od 2-3 až např do 12kg plodů z jednoho keře.Borůvky začínají plodit třetím až čtvrtým rokem a plně plodí šestým rokem. Keře jsou dlouhověké, běžně se dožívají 30 let. Pokud dodržíme všechny pěstitelské zásady, sklidíme každým rokem 2,5-5 kg borůvek z každého keře.Borůvky propláchneme, nejlépe pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Potom je sypeme do sklenic a setřásáme. Navrch nasypeme vždy lžíci cukru, otřeme případně hrdlo sklenice a zavřeme víčky. Sterilujeme asi 30 minut při 80 °C.
Kdy sbirat borůvky : Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.
Proč žloutnou listy na borůvkách
Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek
Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.
Na co jsou dobré borůvky : Plody brusnice borůvky patří mezi nejzdravější druhy ovoce vůbec. Pyšní se obsahem draslíku, železa, hořčíku, fosforu, síry a dalších minerálních látek. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Mají výjimečný obsah mnoha antioxidantů, podporují přirozenou obranyschopnost organismu.
Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.
Zavařovací sklenice plníme co nejúsporněji, aby v nich ovoce zabralo co nejvíce místa. Na každou sedmidecilitrovou sklenici přidáme špetku soli a ovoce zalijeme STUDENOU PŘEVAŘENOU vodou. Zavíčkujeme a obvyklým způsobem sterilujeme. Sůl "vytáhne" sladkost z ovoce a kompot je přirozeně sladký.
Jak nejlépe uchovat borůvky
Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky.Díky množství antioxidantů pomáhají v boji proti předčasnému stárnutí. Bioaktivní látky ochraňují buňky před volnými radikály, které mají na svědomí i cukrovku, rakovinu a revmatická onemocnění. Zmenšují riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu cholesterolu.Borůvky na Šumavě bývají do konce září, někdy i začátkem října.
Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10 l na rostlinu), zejména v horkých měsících. Pokud máte pouze vodu ze studny, tak do 10 litrové konve s vodou můžete pravidelně přidávat 0,5dc obyčejného octa, snížíte tím pH vody na optimálních cca. 5,5 pH.
Co dělat když žloutnou listy : Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.
Kolik borůvek denně sníst : Kolik jich sníst Pokud jste se rozhodli borůvkami podpořit své zdraví, pak byste jich měli denně sníst nejméně 120 ml, což je asi 80 gramů.
Co zpusobuji borůvky
Zdravotní přínosy borůvek:
- působí proti předčasnému stárnutí (zdroj antioxidantů – anthokyanin, karotenoidy, flavonoidy)
- mají antibiotické účinky.
- působí proti infekcím a zánětům močových cest (podobně jako brusinka)
- působí proti makulární degeneraci, kataraktě, šerosleposti atd.
A skutečně nepůjde jen o jakési „přisypání rašeliny a hnojiva,“ kanadská borůvka je dlouhověká, plodí nám i přes 20 let. A samozřejmě, že si za tu dobu vytvoří bohatou kořenovou soustavu.V naší zemi většinou přirozeně dostatečně kyselou půdu (Ph 3,5-4,5) nemáme, takže podle počtu sazenic připravíme jámu, nebo příkop široký minimálně 40 cm i více, hluboký stačí 25 cm, protože borůvky koření mělce. Rostliny sázíme nejméně metr od sebe.
Jak svařit borůvky : Borůvky propláchněte v cedníku studenou vodou a nechte okapat. Nasypte je do hrnce, přidejte cukr, mletý badyán a skořici, kápněte vanilkovou esenci a opatrně zahřívejte. Za stálého míchání nechte provařit na mírném ohni deset minut.