Necháme maso do odpaření, až se začne připékat a dělat kůrčičku na stěnách papiňáku. To trvá asi 45 minut. Nasypeme papriku a mícháme, až se všechny kousky masa obalí – asi 2 minuty.Hovězí maso v papiňáku vaříme do změknutí (cca 45 min.). Po 45 minutách doplníme do hrnce 1 litr převařené horké vody, v otevřeném hrnci přivedeme k varu a odstavíme z plotny. Maso z hrnce vyndáme a nakrájíme na plátky.V papiňáku rozpálíme sádlo (nebo olej) a maso na něm ze všech stran zprudka opečeme. Přidáme nakrájenou cibuli a podlijeme vodou. Papiňák uzavřeme. Jakmile začne unikat pára ztlumíme oheň a vaříme cca 30 minut, odstavíme z ohně a necháme dojít.
Jak dlouho se vaří maso na guláš : Doba přípravy vždy závisí na stáří a kvalitě masa. Pokud maso i po dvou hodinách nebude dost měkké, pokračujte další půl hodiny či hodinu. Nejdéle by však dušení mělo trvat 4 hodiny. Jestli bude i po takové době maso stále tuhé, evidentně se jedná o maso ze staršího kusu, které už nezměkne.
Jak dlouho se dělá guláš v tlakovém hrnci
V tlakovém hrnci zpěníme nadrobno nakrájenou slaninu a cibuli, přidáme na stejně velké kostky nakrájené maso, za stálého míchání necháme zatáhnout, přidáme všechno koření, krátce osmahneme tak 1/2 minuty, aby paprika nezhořkla. Zalijeme 1/2 l vody, promícháme, uzavřeme poklicí a pod tlakem vaříme 35-40 minut.
Jak dlouho vařit maso v páře : Jak dlouho vařit maso v páře
- telecí (15-20 minut)
- drůbeží (10-15 minut)
- králičí (10-15 minut)
- zvěřina (10-15 minut)
- vepřové (20-30 minut)
- hovězí (30-40 minut)
Doba vaření
Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.
Při plnění tlakového hrnce musíme dbát na to, abyste hrnec naplnili maximálně do 2/3 jeho objemu. V případě jídel, která během vaření pění nebo bobtnají, např. polévky nebo luštěniny, rýže apod., plňte hrnec maximálně do 1/2 objemu nádoby, abyste zabránili nežádoucímu zanesení ventilů a překypění.
Jak dlouho se vaří vepřové maso
Očištěné vepřové maso vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou a pozvolna vaříme doměkka. Doba vaření závisí na druhu masa (cca 2 hodiny).Zamíchejte, přiveďte k varu a na mírném ohni zvolna duste asi hodinu, až bude maso měkké. Pokud by se voda během dušení příliš vyvářela, můžete přilévat další vařicí vodu, maximálně do výše masa. Jakmile bude maso měkké, guláš zahustěte moukou rozmíchanou dohladka v troše studené vody.Na zahuštění si připravte jíšku – na másle osmahněte 2 lžíce hladké mouky. Horkou jíšku do guláše pořádně zamíchejte a ještě 10 minut povařte. Až nyní je čas přidat utřený česnek a majoránku.
Nejprve hrnec zahřejte na vysokou teplotu, dokud se neuzavře bezpečnostní ventil. Poté teplotu snižte, tak aby z tlakového ventilu mírně unikala pára. S hrncem manipulujte opatrně mimo dosah dětí a víko neotvírejte nadměrnou sílou. Počkejte, až bude upuštěn všechen tlak.
Jak dlouho se vaří uzené maso v tlakovém hrnci : Na rozehřátém sádle v papiňáku orestujeme nadrobno pokrájenou cibuli a česnek, přidáme bobkový list, celou skořici a uzenou krkovici vcelku. Ještě chvilku osmažíme, přidáme 2 dl vody, hrnec uzavřeme a od doby, kdy začne syčet, vaříme na mírném plameni 30 minut.
Proč vařit v páře : Živiny a vitamíny se při něm z velké části zachovají. Při vaření voda vyplavuje mnoho minerálních látek, ale při vaření v páře jich většina zůstává vázána v potravinách. Při vaření v páře je také snazší najít optimální okamžik vaření: při vaření v horké vodě je konzistence rychle pryč, pokud se na chvíli rozptýlíte.
Jak dlouho dusit maso v tlakovém hrnci
Jak funguje tlakový hrnec neboli papiňák
Uvnitř vzniká vyšší než běžný atmosférický tlak a následně i vyšší teplota vaření. Díky tomu i velmi tuhé maso změkne po 30 až 60 minutách, přičemž v běžném hrnci by se vařilo klidně i 2 hodiny.
U nás málo používaný způsob je pomalé pečení. Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob.Tlakový hrnec funguje na principu vaření při vyšším než atmosférickém tlaku a tím i vyšší teplotě až 130 stupňů Celsia. Výrazně se tak urychluje vaření a tím i šetří energie. Vaření pod tlakem navíc zachovává přirozenou chuť potravin.
Jak dlouho dělat vývar v tlakovém hrnci : Přidáme kosti, zalijeme vodou a mírně osolíme. Přidáme pár kuliček pepře a bobkový list. Tlakový hrnce uzavřeme, dáme na střední plamen a natlakujeme. Jakmile začne upouštět páru, zmírníme plamen a vaříme asi 60 minut.