Jak dlouho vařit květák před smažením?
Postup. Květák očistíme a rozebereme na drobné růžičky. V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu, přidáme květák a vaříme ho asi 5 až 8 minut do poloměkka. Ihned scedíme.Květák nakrájejte na jednotlivé růžičky, vložte do hrnce a umyjte je. Následně květák uvařte v osolené vodě do poloměkka. Uvařený květák sceďte, ochlaďte studenou vodou a nechte okapat. Vychladlé růžičky květáku obalujte nejprve v mouce, pak ve vajíčku, následně ve strouhance.Předvařený květák sceďte a nechte vychladnout. Potom ho obalte v trojobalu. V hladké mouce smíchané s mletým kmínem, pak v rozšlehaných vejcích se špetkou soli a nakonec ve strouhance. Takto obalený květák smažte ve vyšší vrstvě rozehřátého oleje ze všech stran dozlatova.

Jak vařit květák aby Nenadýmal : Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.

Jak se dělá květákové karbanátky

Uvařený květák nastrouháme na struhadle nebo rozmačkáme vidličkou. Přidáme k němu celá vejce, utřený česnek, sůl, pepř, rozemnutou majoránku, strouhanku a hladkou mouku podle potřeby. Vše dobře smícháme a navlhčenýma rukama tvoříme karbanátky. Smažíme je z obou stran v předehřátém oleji.

Proč je květák po uvaření horký : Hořký květák

A víte proč Příčin může být více. Koupili jste hořký květák Stává se to zejména mimo sezónu (proto se nákupu květáku v období od listopadu do dubna raději vyhněte), nebo u úrody, která byla vystavená přílišnému slunci, nedostatečné zálivce či pomalu rostla.

Obalené růžičky položíme do děrovaného koše horkovzdušné fritézy a mašlovačkou (nebo pomocí rozprašovače) opatrně naneseme trochu oleje. Ještě malinko osolíme a koš zasuneme do přístroje. Teplotu nastavíme na 175 °C a časovač na 10 minut.

Pomoci si můžeme velmi snadno právě sáčkem (samozřejmě určeným na potraviny). Prostě do něj nasypeme mouku určenou na obalování, pak přidáme část potravin určených k obalování. Otvor uzavřeme rukou a vše opatrně protřepeme. Mouka se bleskurychle dostane i do špatně dostupných míst.

Jak smažit květák v horkovzdušné fritéze

Postup přípravy

Obalené růžičky položíme do děrovaného koše horkovzdušné fritézy a mašlovačkou (nebo pomocí rozprašovače) opatrně naneseme trochu oleje. Ještě malinko osolíme a koš zasuneme do přístroje. Teplotu nastavíme na 175 °C a časovač na 10 minut.Do vody ke květáku přilijeme trochu mléka. Nebo do vody ke květáku přidáme trochu cukru. Totéž se doporučuje při vaření hrášku nebo chřestu pro zachování jejich svěží barvy. Pokud předvařujeme květák na pozdější sterilaci nebo mražení, přidáme do vody lžíci octa nebo citronové šťávy.Ostatní druhy luštěnin je potřeba předem namočit. Tím se jednak zkrátí následná doba varu, a jednak se tím zlepší jejich stravitelnost. Nejlepší je fazole, hrách nebo cizrnu den před vařením zalít dostatečným množstvím vody a nechat do rána namáčet. Poté je potřeba vodu slít a na vaření použít novou.

Předehřejte troubu na 200 °C, karbanátky skládejte na plech s pečicím papírem. Až budete mít plech plný, potřete karbanátky z obou stran olejem a dejte je na dvacet až třicet minut péct. V polovině doby pečení je obraťte. Podávejte s bramborovou kaší.

Čím vylepšit karbanátky : Čím vylepšit karbanátky

Kromě klasického ochucení solí, pepřem, česnekem a majoránkou můžeme masové placičky ozvláštnit přidáním sušené červené papriky, chilli nebo kari. Vybírat můžeme také mezi bylinkami, výborně se hodí medvědí česnek, koriandr či libeček.

Jaké koření na květák : Nebojte se experimentovat s kořením, květák je jako houba, která nasákne všechny příchutě a promění je v lahůdku. Zázvor, koriandr, indické masaly či kari koření, to vše květáku sluší.

Jak se vaří v horkovzdušné fritéze

Horkovzdušná fritéza má uvnitř topné těleso a ventilátor. Vzduch ohřátý na teplotu od 80 °C do 200 °C díky ventilátoru proudí rovnoměrně uvnitř fritézy a smaží pokrmy svým prouděním. Potraviny se tak smaží rovnoměrně a nepřipalují se. Pro větší křupavost stačí přidat pár kapek oleje.

V horkovzdušné fritéze spotřebujete pouze minimální množství oleje (o 80 až 90 % méně tuku proti běžným fritézám). Například na jeden kilogram smažených hranolek připravovaných v horkém vzduchu postačí zhruba jedna polévková lžíce oleje.Připravíme si dva pevné sáčky – do jednoho dáme strouhanku, do druhého hladkou mouku. Každý květák (nebo to, co zrovna připravujeme na smažení, třeba žampiony) do sáčku vhodíme, protřepeme a přendáme. Můžeme pracovat po několika kusech. Jde to velmi rychle.

V jaké mouce obalovat květák : Předvařený květák scedíme, necháme vychladit a obalíme v trojobale: nejdřív v hladké mouce, pak v rozšlehaných vejcích se špetkou soli a nakonec ve strouhance. Takto obalený květák smažíme v rozpáleném oleji ze všech stran dozlatova.