Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.Obecně je třeba houby vařit 20 minut až půl hodiny (podle České mykologické společnosti zejména konkrétní rizikové druhy níže uvedené), na smažení stačí o polovinu kratší doba.Jeho dolní polovina je nápadně širší, zbarvená do olivově hnědé, směrem vzhůru pak třeň žloutne. Dobrým poznávacím znakem kováře je, že povrch třeně nemá tzv. síťku, a v horní části bývá hustě pokrytý nepravidelnými červenými zrníčky až šupinkami.
Proč hřib kovář modrá : Proces modrání je důsledkem oxidace látek obsažených v dužině, které se řadí do skupiny tzv. pulvinových kyselin. V případě modrajících druhů rodu Boletus jde o kyselinu variegatovou, v případě rodů Xerocomus (suchohřiby) a Xerocomellus (babky) o kyselinu xerokomovou.
Jak dlouho se musí smažit houby
Houby se právě na smažení používají nejčastěji – ať je to v trojobalu jako řízek, ve vaječném nebo sýrovém těstíčku nebo jen posypané kořením na pánvi. Samotné houby jsou těžko stravitelné a v kombinaci se smažením mohou přivodit zdravotní problémy, proto je musíme smažit pomalu a delší dobu, alespoň 15–20 minut.
Jak dlouho se vaří smaženice : Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.
Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.
Měli byste tedy sbírat jen mladé houby válcovitého tvaru. Starší houby sice nejsou jedovaté, ale jsou nejedlé. Rozpínají se, ztmavnou a začínají „kapat“, jak říkají mykologové.
Který hřib je jedovatý
Jedovatých druhů hřibů je 5:
Jsou to hřib rudonachový, hřib Le Galové, hřib Moserův, hřib nachový a hřib satan,“ vyjmenovává Tereza Tejklová pět jedovatých druhů hřibů, u kterých vás opravdu nemusí mrzet, když je nenajdete. Hřib Moserův roste pod jehličnany, u nás podle mykoložky jen v oblasti Beskyd.Seznam zvláště chráněných druhů
- bolinka černohnědá (Camarops tubulina)
- čirůvka hnědočervenavá (Tricholoma inodermeum)
- čirůvka Josserandova (Dermoloma josserandii)
- hlívička jedlová (Hohenbuehelia abietinum)
- hlívovec ostnovýtrusný (Rhodotus palmatus)
- hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri)
- hřib královský (Boletus regius)
Roste od května do října a vyskytuje se především v mírném pásu a ve střední Evropě. Roste většinou jednotlivě. Tvoří mykorhizu (symbiotické soužití hub s kořeny vyšších rostlin) s listnáči i jehličnany na dobře propustných, kyselých půdách bez vápence.
Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.
Jak se dusi houby :
- Houby nakrájíme na plátky nebo kousky.
- Propláchneme je na sítu nebo cedníku.
- Vložíme do kastrolu a osolíme.
- Uvedeme k varu.
- Pak při mírné teplotě pod poklicí dusíme asi 15-20 minut.
- Hlídáme, aby se houby nepřipálily, v případě potřeby malinko podlijeme vodou.
Jak udělat smaženici : Na plátku (lžíci) másla nebo kousku pokrájeného špeku osmažíme cibulku. K cibulce přidáme pokrájené, krátce předvařené a okapané houby, orestujeme, dochutíme solí, pepřem, kmínem, česnekem a vmícháme rozšlehaná vejce, která za stálého míchání necháme srazit. Podáváme s čerstvým pečivem nebo česnekovým toustem.
Jak vařit ze sušených hub
Jak vařit ze sušených hub
- Houby namočíme do vlažné vody na cca hodinu. Pak je scedíme a přidáme do jídla, kde je provaříme.
- Namočené houby i s vodou, ve které jsme je namáčeli, povaříme doměkka a použijeme i s vývarem.
- Suché houby orestujeme na tuku, vložíme přímo do omáčky nebo polévky, a povaříme, aby změkly.
Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.Protože ale houby procházejí trávicím traktem rychle, nestihnou se škodliviny vstřebat. Podle odborníků tedy zdraví nepoškodí a otravu nezpůsobí. Pokud člověk omylem sní jedovatou houbu a udělá se mu nevolno, měl by se snažit vyvolat zvracení, sníst živočišné uhlí a vypít co nejvíce tekutin.
Jak vypadá jedovatý hřib : Hřib satan je jedovatý a chráněný
Klobouk má bělavý nebo našedlý, dužnina je bělavá, po poranění slabě modrá. Na třeni má červenou síťku. Rourky jsou zprvu žluté, ve stáří žlutozelené, póry jsou na začátku stejně zbarvené jako rourky, ale krátce po otevření klobouku získávají vínově červenou barvu.