Jak dlouho vařit čerstvé žampiony?
Jak dlouho žampiony vařit

Žampionům stačí pouze krátká tepelná úprava, ať už je zrovna vaříme nebo dusíme. Obvykle je dostatečných 3–5 minut, nejvýše 10 minut. Při krátké tepelné úpravě si žampiony ponechají výbornou chuť a šťavnatost, zároveň je zbytečně nevysoušíme.Rozředíme trochou studené vody a pak zalijeme vroucí vodou. Osolíme, opepříme, přidáme kmín, pokrájené houby a přivedeme k varu. Vaříme alespoň 20 minut.Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak dlouho se dělají žampiony na pánvi : Připravte si pánev, nalijte do ní olivový olej a rozpalte ho na silném plameni. Poté do pánve vsypte rozkrájené žampiony a zprudka je opékejte 3–4 minuty na silném plameni.

Proč se loupou žampiony

Pěstované žampiony nikdy neloupeme. Nejen, že je to zcela zbytečné, protože na jejich povrchu nejsou přítomny žádné škodlivé látky, ale ve slupkách je obsaženo nejvíce chuťových aromatických látek, o které bychom se oloupáním kloboučků připravili. Skvěle se hodí do omáček, polévek nebo masových směsí.

Jak uchovat čerstvé žampiony : Houby. Žampiony a jiné houby skladujte v prodyšné nádobě v lednici, maximálně ve dvou vrstvách. Nejlépe jim bude při teplotě od 0 do 6°C. Dejte pozor, aby se nezapařovaly a nedošlo tak ke tvorbě toxických látek – před uložením do chladu je proto nemyjte.

Obecně je třeba houby vařit 20 minut až půl hodiny (podle České mykologické společnosti zejména konkrétní rizikové druhy níže uvedené), na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Houby se právě na smažení používají nejčastěji – ať je to v trojobalu jako řízek, ve vaječném nebo sýrovém těstíčku nebo jen posypané kořením na pánvi. Samotné houby jsou těžko stravitelné a v kombinaci se smažením mohou přivodit zdravotní problémy, proto je musíme smažit pomalu a delší dobu, alespoň 15–20 minut.

Jak se dělají smažené žampiony

Žampiony očistěte a postupně obalte v mouce, rozšlehaných a osolených vejcích a nakonec ve strouhance. V menším kastrolu rozehřejte vyšší vrstvu oleje na středním plameni a žampiony v něm smažte ze všech stran dozlatova. Podávejte s vařenými a máslem maštěnými bramborami, tatarskou omáčkou a skrojkem citronu.Žampiony obsahují vysoký podíl vody. Nevysuší se rychle a hodí se proto výborně pro tepelné zpracování při vysokých teplotách (například pečení, grilování, smažení). Solit byste je měli až po podušení, jinak pustí příliš mnoho vody.Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.

Koupené žampiony ale bývají čisté a stačí je pouze rychle opláchnout v chladné vodě. Poté je osušíme na látkové utěrce a dále použijeme podle potřeby. Žampiony, které nasbíráme v přírodě, loupeme v případě, že je tím ještě lépe očistíme. Jinak odstraníme pouze části nožek, které jsou od zeminy.

Proč nedávat houby do mrazáku : Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.

Jak dlouho vydrží čerstvé žampiony v lednici : Čerstvé a nemyté žampiony skladujte v lednici po dobu 2 až 3 dní, a to ideálně v zásuvce na zeleninu. Trvanlivost žampionů je ovlivněna nejen teplotou a podmínkami skladování u vás doma, nýbrž i jejich čerstvostí. Optimální teplotou pro jejich uskladnění je 2 až 4 °C, přičemž by měly být hermeticky uzavřeny v nádobě.

Jak dlouho vařit houby ve vodě

Tepelná úprava hub je velmi důležitá. Houby jsou těžce stravitelné a některé jedlé druhy jsou za syrova nebo při nedostatečné tepelné úpravě jedovaté. Česká mykologická společnost doporučuje houby vařit alespoň 20 minut až půl hodiny.

Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby. Pak vaříme (smažíme) už jen tak dlouho, dokud vejce neztuhnou do požadované hutnosti.Smažte, dokud nebude voda vyvařená a houby měkké. To bude trvat přibližně 10 minut. Pokud nebudete podlévat vodou, tak houby přikryjte nějakou pokličkou.

Kdy už Nejist houby : Mykologové se shodují, že houby přešlé mrazem bychom jíst neměli. Týká se to právě těch nejvyhledávanějších – hub hřibovitých. Proč Mráz způsobuje průnik ledových krystalů do buněk, mohou ji tak roztrhat a usmrtit.