Jugoslávské války byly sérií samostatných, ale souvisejících etnických konfliktů, válek za nezávislost a povstání, které probíhaly v SFR Jugoslávii v letech 1991 až 2001.JNA ukončila své bojové operace v Chorvatsku v roce 1992. Chorvatské síly postupovaly do Bosny a Hercegoviny, aby pomohly sjednocené bosenské a chorvatské straně, což vedlo ke konci bosenské války v prosinci 1995.Občanská válka v Bosně a Hercegovině byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100 tisíc mrtvých, statisíce lidí musely opustit domovy. Jedním z impulsů k vypuknutí konfliktu bylo referendum o nezávislosti republiky, uspořádané na přelomu února a března 1992.
Kdy se rozpadla Jugoslávie : Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Jak dlouho trvala nejdelší válka
Jen pro zajímavost, oficiálně nejdelší konflikt v historii je známý jako „Reconquista“, která trval neuvěřitelných 781 let, kdy Španělé bojovali za vyhnání Maurů ze Španělska.
Kdo bombardoval Jugoslávii : 24. března 1999 v 19:00 zahájilo NATO vzdušné útoky na cíle ve Svazové republice Jugoslávie. Bombardovací kampaň NATO zahrnovala přes nejprve desítky, a poté až stovky letadel operujících ze základen v Itálii, Německu a letadlové lodi USS Theodore Roosevelt umístěné v Jaderském moři.
Bělehradská operace bylo tažení Rudé armády v rámci druhé světové války, které pomohlo osvobodit území tehdejší Jugoslávie od německé okupace. Bojů se účastnila i Partyzánská brigáda Jozipa Broz Tita (Jugoslávie).
Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt v letech 1939–1945, jehož se zúčastnila většina států světa. Tento konflikt se stal s více než 62 miliony obětí na životech dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Přepadení vysílačky v Gliwicích.
Kolik lidí zemřelo za 1 světové války
Ztráty a demografické důsledky
Odhaduje se, že v letech 1914 až 1918 zemřelo v boji, v důsledku zranění či kvůli nemocem přibližně 9,5 milionů vojáků, přičemž přes 4 miliony mužů padlo v armádách Ústředních mocností a téměř 5,5 miliony mužů zemřelo v uniformách vojsk Dohody.roce stoleté války, nedaleko města Kresčak (francouzsky Crécy, latinsky Cresciacum) v severní Francii. Anglická armáda v čele s králem Eduardem III. zde drtivě porazila početně silnější vojsko francouzského krále Filipa VI.Válka skončila uzavřením vestfálského míru v roce 1648; z tohoto míru nejvíce získaly protestantské státy a Francie.
Severoatlantická aliance
Severoatlantická aliance Organisation du traité de l'Atlantique nord | |
---|---|
Zakladatel | Paul-Henri Spaak, Lester B. Pearson, Gustav Rasmussen, Robert Schuman, Bjarni Benediktsson, Carlo Sforza, Joseph Bech, Dirk Stikker, Halvard M. Lange, José Caeiro da Mata, Ernest Bevin a Dean Acheson |
Vznik | 4. dubna 1949 |
Kdo vyhlásil válku Srbsku : července 1914, vypovědělo Rakousko-Uhersko válku Srbsku. Měsíc po úspěšném atentátu na následníka habsburského trůnu v Sarajevu učinilo krok, jenž měl završit důmyslnou vojensko-diplomatickou hru o zachování prestiže podunajské monarchie jako středoevropské velmoci.
Které armády osvobodily Československo : V květnu 1945 české území osvobodila vojska Sovětského svazu a USA. Zásluhy Američanů byly upozaděny. Jako osvoboditelé Československa za druhé světové války se většině vybaví sovětští vojáci.
Kdo osvobodil Československo
Součástí osvobození Československa byla Pražská ofenzíva vedená Sovětským svazem z východní fronty, dále osvobození západních Čech americkou armádou a květnové povstání českého lidu.
Podle poválečných oficiálních statistik činí počet obětí nacismu z celé Československé republiky za léta 1939–1945 celkem 360 000 lidí. Toto číslo bývá někdy zpochybňováno. Podle posledních bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze činí počet obětí německého nacismu zhruba 343 tisíc osob.Vítězství Dohody. Zánik německého, ruského a rakousko-uherského císařství a Osmanské říše. Vznik nových národních států ve střední a východní Evropě.
Kdo platil největší reparace : Platit válečné reparace především Francii (Rusko a Německo si reparace vzájemně odpustili), jejichž výše byla v lednu 1921 vyčíslena na 269 miliard marek a později snížena na 139 miliard marek.