Jak dlouho trva vypalit slivovici?
Výroba se odvíjí od doby kvašení – takže cca 1-3 měsíce. Proces samotné destilace u nás trvá při vypálení 200 l kvasu cca 4-5 hodin.Také nesmíme podcenit správné zrání destilátu: slivovice se musí nejdříve “odvětrat” – tj nechat dýchat pod hadříkem, tak aby k ní mohl vzduch, který způsobuje zjemňování destilátu – tzv “zakulacení”. Odvětrávání se ale nesmí přehnat kvůli odparu alkoholu: 1 l lahev cca 14 dnů, 5 l demižon měsíc atd.Cena za vypálení 100% pálenky: 436,- Kč/l a. a. (l a. a. = litr absolutního alkoholu, etanolu, 100% líh). Cena za vypálení 1 litru 50% pálenky: 218,- Kč. Fakturujeme pouze množství skutečně vypáleného 100% lihu (pálenky). Při vypálení menšího množství než 3 la.

Kolik procent má mít slivovice : Pravá a poctivá slivovice má mít obsah alkoholu kolem 52%. V obchodech se ale nejvíce prodává takzvaná řezaná slivovice, která má 40% alkoholu.

Kdy se vypaluje slivovice

Jak dlouho trvá sezóna pálení Sezona pálenic začíná již v červenci, kdy dozrávají třešně a višně, v červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit jablka, hrušky a švestky. Sezona pálení končí až koncem března ovšem největší zájem o pálení bývá před Vánoci.

Jak dlouho trva kvas : Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.

Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).

Pomáhá při trávení, startuje metabolismus, přispívá k rozpouštění tuků, vzbuzuje chuť k jídlu. Zbavuje parazitů ve střevě i některých škodlivých bakterií. Má antiseptické účinky a dovede prohřívat příslušné partie na kůži. Zlepšuje myšlení, zamezí stresu, přepracovanosti a depresím.

Kolik pálenky je z kvasu

Pokud máte kvalitní kvas, tak počítejte, že ze 100 litrů kvasu budete mít 8-13 litrů 50%pálenky. Je to odvislé od druhu ovoce a kvality kvasu.Jak dlouho trvá sezóna pálení Sezona pálenic začíná již v červenci, kdy dozrávají třešně a višně, v červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit jablka, hrušky a švestky. Sezona pálení končí až koncem března ovšem největší zájem o pálení bývá před Vánoci.Hotový kvas poznáme podle zdravé vůně a šťávy, která nesmí být sladká. V momentě, kdy se vytvořená deka začne propadat, musí se odstranit dříve, než se propadne úplně.

Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.

Jak poznat že je hotový kvas : Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6–12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto, a využít tak kypřicích schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.

Jak vyvětrat slivovici : Ideální je přelít pálenku do širší nádoby, aby se z větší plochy různé pachy (těkavé látky) lépe odvětraly. Teplota při odvětrávání by měla být cca 15 oC, a neměla by kolísat. Při vyšší teplotě by se zbytečně odpařoval i líh, a pálenka by tak ztrácela svoji sílu.

Proč pít slivovici

Slivovice má také léčebné účinky. Pokud ji užíváte v přiměřeném dávkování, má tento klasický nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků. Pomáhá při nachlazení, chřipce, při ušních i očních nemocích. Obklady ze slivovice tiší bolesti kloubů.

DOPORUČENÍ: degustovat kvalitní pálenku někde kolem 20°C. Já si dám klidně skleničku i teplejší, dejme tomu do 22°C. Při vyšší teplotě se intenzivněji rozvine vůně a následně i chuť pálenky. Ideální místem pro skladování je komora, kde je tma a stabilní teplota kolem 16° – 18°C.Limit pálenky pro osoby žijící ve společné domácnosti je 30 litrů stoprocentního lihu, tedy 60 litrů 50% pálenky.

Jak se pálí slivovice : Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.