jako bušení srdce (nepříjemný nepravidelný chod srdce nebo chvění v hrudníku), slabost, zhoršení výkonnosti či dušnost, někdy se mohou objevit i bolesti na hrudi. Obvykle tento stav trvá jen několik minut, ale může přetrvávat i několik hodin až dnů. Dokonce se časem může stát i trvalým rytmem srdce.Jaké jsou léčebné možnosti k zvládnutí arytmií
- kardiostimulátor.
- léky (antiarytmika)
- katetrizační ablace.
- chirurgická ablace.
- kardioverter-defibrilátor.
- slabost.
- nepravidelný tep srdce.
- závratě
- zrychlený srdeční tep.
Jak dlouho trvá palpitace : Výkon trvá v závislosti na typu arytmie 1 – 6 hodin.
Co zhoršuje arytmie
Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky.
Jak dlouho trvá fibrilace síní : Ataky fibrilace síní mohou být krátké (30 vteřin až několik minut) nebo mohou trvat několik hodin a dní. Pokud není fibrilace síní dostatečně a včas léčená, může se stát trvalou, a zcela tak nahradit jinak pravidelný sinusový rytmus.
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Arytmie srdce mohou být benigní povahy, ale také mohou sloužit jako indikátor jiného zdravotního stavu. V případě vážných forem arytmie, jestliže zůstanou neléčeny, existuje riziko vzniku nebo prohloubení srdečního selhání, což zvyšuje pravděpodobnost cévní mozkové příhody a zástavy srdce.
Jak zastavit fibrilací síni
K odstranění fibrilace síní se používají specifické léky, často je nutný elektrický restart (tzv. "elektrická kardioverze") v krátké celkové anestezii. Ve specifických případech doporučí kardiolog podstoupit i katetrizační zákrok přímo v levé síni srdíčka – tzv. "katetrizační ablaci", která se provádí za hospitalizace.Při vysoké rychlosti se nestačí srdce plnit dostatečně krví a zvyšuje se neúměrně spotřeba kyslíku srdcem. Fibrilace síní se nejčastěji projevuje v podobě rychlé nepravidelné srdeční akce -projevuje se jako nepravidelný pulz hmatný na zápěstí. Subjektivní projevy této arytmie jsou různé.Ojedinělé případy bušení srdce lze obvykle napravit změnou životního stylu (vyvarování se stresu, změna životosprávy apod.). Na arytmii se užívají léky (antiarytmika) nebo lze problém řešit odstraněním místa vzniku poruch srdečních rytmů tzv. katetrizační ablací.
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Proč mě píchá u srdce : „Píchání u srdce může být pouze příznakem skřípnutého nervu nebo blokády hrudní páteře, ale i příznakem vážnějšího problému. Pokud vás trápí déletrvající píchání u srdce – nebo pokud se přidá palčivá bolest či dušnost – vyhledejte lékaře, který dokáže zjistit přesnou příčinu vašich obtíží.
Jak se projevuje slabý infarkt : Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.
Jak poznat že srdce není v poradku
Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.
Důležité je, že trvá více jak 20 minut – často celé hodiny. Přibližně u poloviny nemocných jsou přítomny též doprovodné příznaky (dušnost, nausea až zvracení, pocení, palpitace, strach, slabost až mdloby). Asi v 10% případů jsou příznaky mírné, atypické, vzácně žádné (tzv. "němý infarkt").Silné bolesti: Bolesti často vyzařují ze srdce do jiných oblastí těla, např. do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Pocit tíhy na hrudníku: Při infarktu myokardu mohou být bolesti vnímány i jako tlak – pacienti často popisují pocit, „jako by jim někdo seděl na hrudi“.
Kdy jít na vyšetření srdce : EKG srdce se provádí při podezření na různé nemoci nebo jen na celkovou prevenci zdraví. Pokud pacient pociťuje některé z těchto příznaků, jako například bušení srdce, bolest nebo tlak v hrudníku, potíže s dýcháním či slabost je vhodný pro EKG vyšetření.