Jak dlouho trva prvni darovani krve?
Co potřebuji k odběru Nezapomeňte si vzít k odběru krve občanský průkaz, nebo cestovní pas (průkaz s fotografií) a průkaz pojištěnce. Žádná vyšetření nejsou nutná (všechna vyšetření budou provedena přímo na Krevním centru).Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni. Denně se nahrazuje asi 0,83 % červených krvinek, což znamená v praxi 50 ml krve.Doma po odběru

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)

Jak dlouho trvá laboratorní vyšetření krve : Výsledky rutinních vyšetření jsou k dispozici nejpozději druhý den. Přesnější informaci o době trvání analýz Vám může podat personál při předávání vzorků.

Jak dlouho trva darovat krev

Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).

Jak dlouho trvá transfuze krve : V případě výskytu nežádoucí reakce bude transfuze okamžitě přerušena a lékař rozhodne o dalším postupu a provede příslušná léčebná opatření. Vlastní transfuze trvá, v závislosti na typu podávaného transfuzního přípravku a na zdravotním stavu příjemce, desítky minut až několik hodin.

Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). Možné zdravotní komplikace po odběru: Mezi nejčastější komplikace patří hematom (modřina) v místě vpichu, někdy pocit na omdlení až kolapsový stav způsobený poklesem krevního tlaku.

Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).

Co jíst a pít po odběru krve

křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, su- chary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, ▪ med, džem, ▪ ovoce, zelenina, … lze kávu (bez mléka a smetany) Vypijte alespoň 0,5 litru tekutin (čaj, ovocné šťá- vy, džusy, minerálky).Kdy nemůžete darovat krev a krevní složky

K odběru choďte, jen když se cítíte zcela zdrávi. I při mírných potížích, jako rýma, opar rtu, lehký pocit mrazení, pocit ztuhlosti svalů, může být přítomen nějaký virus ve Vaši krvi a ten může u imunitně oslabeného příjemce krve způsobit smrtelně končící onemocnění.Injekční jehly

Birminghamská míra Vnější průměr (mm) Použití
22 G 0,72
21 G 0,82 Nejčastější u dospělých
20 G 0,91
18 G 1,27 Dlouhý odběr – darování krve


Vlastní odběr

Odběry se provádí v pololeže nebo leže na odběrovém křesle, a to zásadně do plastových vaků, které jsou na jedno použití. Jeden odběr by neměl trvat déle než 10 minut. Po provedeném sestra dárci ošetří místo vpichu a dárce se odebere na občerstvení, případně obdrží občerstvovací balíček.

Jak se clovek cítí po darovani krve : Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). Možné zdravotní komplikace po odběru: Mezi nejčastější komplikace patří hematom (modřina) v místě vpichu, někdy pocit na omdlení až kolapsový stav způsobený poklesem krevního tlaku.

Kdy nechodit na odber krve : Pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje odběr krve v ranních hodinách a nalačno. Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.

Kolik se platí za darování krve

Komu a na co

odběry max. výše příspěvku
za každý třetí odběr (plná krev i krevní složky) 500 Kč
při získání bronzové medaile prof. MUDr. Jana Janského za 10 odběrů 500 Kč
při získání stříbrné medaile prof. MUDr. Jana Janského za 20 odběrů 1 000 Kč
při získání zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů 1 500 Kč


V den odběru

dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.Trvale vyřazeni jsou dále lidé s cukrovkou, těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici a osoby, které byly v minulosti léčeny hormony hypofýzy (podvěsku mozkového ) – např. růstovým hormonem. Z dárcovství jsou též vyloučeny osoby ze skupin se zvýšeným rizikovým chováním, zejména vzhledem k nákaze HIV.

Co dělat a nedělat Před odběrem krve : Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla. Po dobu lačnění se nedoporučuje kouřit a požívat alkoholické nápoje.