Rekonvalescence po náhradě kyčle trvá přibližně 3-4 měsíců. Průběh pooperačního období se u každého pacienta může lišit, s ohledem na věk a celkový zdravotní stav.U necementované formy je nutno 6 týdnů na končetinu nešlapat, dále 6 týdnů odlehčovat bez plné zátěže (cca 50%), poté již může pacient plně zatěžovat. Další péče o pacienta probíhá ambulantně.Pacient po operaci TEP kyčelního kloubu nesmí dělat tři základní pohyby (a jejich kombinace): Rotace v kyčelním kloubu – především nevytáčet špičku zevně Pokrčování kyčelního kloubu nad 90° – hluboký sed (zavazování tkaniček, ohýbání k zemi) Zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu.
Kdy bez berlí po TEP kyčle : Po propuštění do domácího prostředí není možné ihned odložit berle, míru zatěžování a délku odlehčování končetiny určuje operatér. Kolem šestého měsíce zpravidla již lze končetinu plně zatěžovat.
Kdy do lázní po TEP kyčle
Klient má nárok na zahájení lázeňské péče do 3 měsíců od prodělané operace. Nastoupit do lázní může v mnoha případech i přímo z nemocnice po ukončení pooperační hospitalizace (tzv. překlad z lůžka na lůžko). U této indikace je doba pobytu v lázních 4 týdny.
Jak dlouho bolí noha po operaci kyčle : Pooperační bolesti záhy po operaci kyčelního kloubu jsou přirozené a varují vás i před větším zatěžováním. Trvají přibližně 3 měsíce od operace.
o Operační ránu udržujte v suchu a čistotě. o Operovanou dolní končetinu bandážujte od prstů, dále přes patu a ukončete nad kolenem. DK si bandážujte cca 6 týdnů. K bandáži použijte elastické obinadlo, které je nutno 2 x denně přebandážovat nebo elastickou punčochu.
Auto můžete zpravidla řídit po 6 týdnech od operace. Nezáleží zde pouze na rozsahu pohybu v kyčli, ale také na ovládání a citlivosti operované končetiny. Levý kyčelní kloub u vozů s automatem není takový problém jako u pravé kyčle. Při sedu v autě je vhodné ze začátku používat polštář.
Jak dlouho po operaci je nárok na lázně
Klient má nárok na komplexní lázeňskou péči v délce trvání 28 dnů. Na léčbu musí nastoupit do 6 měsíců po prodělané operaci nebo úrazu. Nastoupit by měl ihned, jakmile jeho zdravotní stav léčebnou rehabilitaci dovolí. Nastoupit do lázní často může i přímo z nemocnice po ukončení pooperační hospitalizace (tzv.Mariánské lázně
Léčí se zde následující nemoci: pohybové ústrojí, nemoci ledvin a močových cest, nemoci nervové, nemoci zažívacího ústrojí, nemoci látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, dýchací a kožní obtíže.Po každé operaci je nutné dodržovat přísný klidový režim, po dobu 1-2 týdnů nezvedat žádná těžká břemena, vyhýbat se těžké fyzické práci, nesportovat, nechodit do sauny, bazénů, nepředklánět se do hlubokých předklonů (boty zavazovat v sedě). Polohování dodržovat do až do kontroly, kdy lékař určí další postup.
bolesti po operaci by měly postupně většinou odeznít 24-48 hodin po zákroku.
Jaký je rozdíl mezi rehabilitační a lázeňskou péči : Na pobyt v lázních mají lidé s DMO garantovaný nárok ze zákona. Zákonem je rovněž stanovena jeho délka. Pobyty mají rehabilitační a zároveň relaxační charakter. Odborné léčebny – rehabilitační ústavy zajišťují péči především v případě akutních událostí, jako jsou úrazy, prodělané operace nebo náhlá ochrnutí.
Kdo má nárok na lázně každý rok : Děti a dospělí do 21 let mohou komplexní pobyt opakovat jednou ročně, dospělí starší 21 let už pouze jednou za dva roky. V roce, kdy na komplexní pobyt nárok nemáte, můžete jet na tzv. příspěvkový lázeňský pobyt, u kterého si ale musíte zaplatit stravu a ubytování. Nárok na pracovní neschopnost v tomto případě není.
V kterých lázních se léčí artróza
Lázeňské hotely se specializací na artróza (osteoartróza)
- Piešťany.
- Hévíz.
- Teplice.
- Františkovy Lázně
- Naftalan.
- Abano Terme.
- Sárvár.
- Mrtvé Moře.
Nejlepší lázně v ČR: Kam jít relaxovat Máme pro vás pět tipů
- Karlova Studánka: Lázně s nejčistším vzduchem.
- Karlovy Vary: Nejznámější lázně v ČR.
- Kynžvart: Nejlepší lázně v ČR pro děti.
- Třeboňské lázně jsou jedny z nejnavštěvovanějších.
- Léčebné lázně Jáchymov se mohou pochlubit radonovou vodou.
pití při jídle pomáhá proti tuhému odpadu a jeho snadnějšímu posouvání ve střevech. vana, nebo sprcha teplou vodou. teplý čaj. jemná masáž břicha a okolí stomie rozhýbe střevo.
Kdy mohu pít po operaci : Zdravotní sestra Vám poradí, kdy je bezpečné jíst a pít. Kdy mohu řídit Léky použité k anestezii zůstávají v lidském těle po dobu až 48 hodin. Proto by jste neměl(a), po dobu 48 hodin po ukončení celkové anestezie, řídit auto, kolo, obsluhovat stroje nebo dělat důležitá rozhodnutí.