Příznaky a inkubační doba nachlazení
Prvotní příznaky se objeví během 1 až 3 dní od kontaktu s virem. Inkubační doba nachlazení je tedy zhruba 12 až 72 hodin. Nachlazení pak trvá různě dlouho, obvykle 7 až 10 dnů. Některé příznaky ale mohou přetrvávat klidně i 3 týdny.Jak dlouho trvá nachlazení Nachlazení obvykle do týdne zmizí. Pro své okolí jste nakažliví během prvních 3 dnů. Z toho důvodu je dobré zůstat doma a odpočívat, nebo se alespoň vyhýbat místům, kde se vyskytuje větší množství lidí, jako je například MHD.Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.
Jak dlouho jsem infekční při nachlazení : Obecně platí, že je člověk nejnakažlivější v době, kdy jsou jeho příznaky nejhorší. V případě nachlazení člověk přestává být nakažlivý až poté, co všechny jeho příznaky vymizí. To obvykle trvá až 2 týdny, u některých lidí to však může být i déle.
Jak začíná viróza
Obvykle se projevuje jako chřipkové onemocnění, ale její průběh je mírnější. Viróza se nejprve projeví únavou a psychickým vyčerpání. Následuje bolest a pálení v krku, bolesti hlavy, zvýšená teplota a tekutá rýma.
Jak se zbavit nachlazení přes noc : Večer vám pomůže horká lázeň, například doplněná o bylinné extrakty či oleje. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu po celou dobu koupele. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem. Pak už se stačí jen zachumlat do postele a vypotit se.
Jakmile pocítíte první příznaky nachlazení, zamiřte tedy do tepla, vypoťte se, pijte hodně bylinkových čajů a vody, nadopujte se vývarem, medem, křenem a česnekem. Zkuste inhalovat páru. Někomu pomáhá i ten zmiňovaný čaj se slivovicí. Dýchací cesty uvolní také tea tree olej, máta nebo eucalyptus.
Projevy nachlazení
- pálení a bolest v krku,
- pálení v nose a v nosohltanu,
- kýchání,
- dráždivý suchý kašel, který brzy zvlhne,
- vodnatá rýma, která časem přechází do hustší a lehce zabarvené zelenožluté rýmy,
- únava,
- mírná bolest svalů,
- zvýšená teplota, u dětí až horečka,
Jak se rychle uzdravit
Ideálním pomocníkem je na to vitamín C, který pomáhá přirozené imunitě těla při nachlazení. Vhodným řešením je také využít česnek, který je přírodní antibiotiku. Dopřejte si také často třeba čaj s medem a citronem. Případně si nakrájejte pomeranč nebo užívejte vhodné doplňky stravy.U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden. Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc.Akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech, v deseti až dvaceti procentech případů však na ni může navázat bakteriální infekce.
Ideálním pomocníkem je na to vitamín C, který pomáhá přirozené imunitě těla při nachlazení. Vhodným řešením je také využít česnek, který je přírodní antibiotiku. Dopřejte si také často třeba čaj s medem a citronem. Případně si nakrájejte pomeranč nebo užívejte vhodné doplňky stravy.
Co jíst při nachlazení : Vhodné jsou především masové a zeleninové vývary. Kromě toho, že doplníte potřebné živiny, dodáte tělu i tekutiny a minerály. Jelikož tyto polévky se připravují slané, lze je použít i v rámci doplňování vypocených solí. Základem stravy je zelenina Maso je třeba volit spíše libové; pečené, vařené nebo dušené.
Co nedělat při nachlazení : 6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout
- Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
- Nepřepínejte se. Všichni to známe.
- Látkové kapesníky vyměňte za papírové
- Nebraňte se lékům.
- Vyhněte se saunám.
- Nekombinujte protichůdné léky.
Jak urychlit léčbu nachlazení
Pijte vodu a bezinkový čaj: Při nachlazení je důležité pít hodně tekutin, ale přednost dejte vodě. Vypustit byste měli nápoje s vysokým obsahem cukru. Pijte vodu nebo bylinkové čaje bez kofeinu (kofein má diuretické účinky).
Nachlazení či běžná zimní viróza se projevuje pomalým rozvojem příznaků a doprovází ho většinou rýma, kašel, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Naopak bolesti hlavy, kloubů, horečku nad 38 °C a zimnici pozorujeme jen občas.Dostatečný přísun tekutin
Pro léčbu viróz i chřipek je důležitý pitný režim. Vhodné jsou teplé bylinné čajové směsi či zázvorové čaje. Blahodárně na organismus působí nápoje doplněné o med a citrón, který dokážou prohřát celý organismus.
Co nejíst při nachlazení : Tuk zatěžuje trávení a i když jste zdraví, cítíte, jak vám po něm někdy bývá těžko. Během nemoci proto tělu nepřidělávejte další práci a maso omezte jen na drůbeží a rybí. Citrusy nebo džusy sice osvěží, ale také dráždí žaludek. A ten máte většinou při nemoci podrážděný ažaž.