Jak dlouho trvá kojenecké období?
Kojencem rozumíme dítě od 29. dne života do 1 roku věku. Kojenecké období tedy trvá 11 kalendářních měsíců. Jedná se o období dramatického somatického, neuropsychického a motorického vývoje, které symbolicky vrcholí prvním krůčkem a prvním slovem kolem jednoho roku věku.Kojenec je označení pro vývojové stádium dítěte ve věku od 29. dne až do 1 roku života.První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.

Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.

Kdy končí Batoleci obdobi : Kojenec (6 týdnů až 1,5 roku, někdy se uvádí horní hranice 1 rok věku) Batole (1,5 roku až 2,5 roku) Předškolní věk (3 roky až 6 let) Dětský školní věk (6–12 let)

Kdy má dítě začít mluvit

Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.

Kdy končí obdobi Predskolniho věku : Předškolní období končí dosažením 6. roku dítěte, kdy by dítě mělo nastoupit povinnou školní docházku. Pokud jde o růst, je v tomto věku dítě již zcela mimo vliv infantilní růstové fáze a rychlost růstu se zpomaluje až do začátku puberty.

Plynatosti u novorozence se každý děsí už od porodnice. Dobrou zprávou je fakt, že i když je dětská kolika pro miminka trápením a pro vás znamená mnoho probdělých nocí, je pouze dočasná. Obvykle prdíky miminka trápí do tří až čtyř měsíců a pak odezní.

Kolika je také spojená s prdíky u miminka či obtížným vyprazdňováním. Přichází hlavně odpoledne, ve večerních a nočních hodinách, proto je pro rodiče tak vyčerpávající. Téměř u každého miminka odejde sama a to kolem 4. měsíce, u dříve narozených miminek to může být i později.

Kdy se muze Namocit pupík

V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.Ve věku od 1 do 3 let dítě postupně zvládá stát bez opory, vstávat ze sedu i z lehu, překonávat překážky, samostatně chodit, skákat, chodit po schodech, stát na jedné noze, stavět věž z kostek, jíst příborem, navlékat korálky, umýt si a utřít ruce, začne používat nočník a být bez plen.

Správný čas být matkou

Lékaři většinou uvádějí, že mezníkem je věk pětatřicet let. Schopnost otěhotnět začíná u ženy klesat od třicátého roku a po pětatřicítce nabírá tato tendence dokonce prudký sestup. Optimální věk na první těhotenství a porod z biologického hlediska je od 19 do 23 let.

Kdy miminko říká prvni slova : Mnoho miminek začíná žvatlat a vydávat úmyslné zvuky kolem 8 týdnů věku. Řada miminek začíná podle AAP používat slova mama/tata jako označení pro rodiče mezi 7 a 12 měsíci věku. První slova (jiná než mama/tata) se podle AAP objevují u mnoha miminek okolo 19 měsíců.

Kdy začne dítě samo sedět : Dítě může samostatně sedět ve věku 6 až 9 měsíců. Některé děti se snaží posadit už v 5 měsících. Dostat se do sedu je docela námaha a vyžaduje hodně posílení svalů celého těla. Dítě by se mělo začít učit sedět samo zhruba v půl roce.

Kdy dítě může jít do Předškoláku

Předškolákem rozumíme dítě od 3 do 6 let věku (tj. 3 kalendářní roky).

Do školky může chodit dítě, kterému je 3 a více let. Alespoň 3 roky mu musí být do 31. 8. 2022.Tyto obtíže se většinou vyskytují od 2 týdnů věku dítěte, vrchol výskytu kolik je ve 3. měsíci a odeznívají spontánně po 4. měsíci věku, vět- šinou do konce druhého trimenonu.

Jak poznam že má miminko prdíky : Prdíky poznáte nejen podle dlouhodobého a usilovného pláče, ale také podle toho, že se miminko různě kroutí a prohýbá, natahuje nožičky, snaží se tlačit a červená v obličeji. Nadýmání je ovšem v prvních třech měsících života dítěte zcela normální, protože střevní mikroflóra se miminkům začíná tvořit teprve po porodu.