Rorýsi na nebeské báni loví, rozprávějí mezi sebou, páří se i spí. Večer se v hejnu vznesou do kilometrové výše a noc stráví ve vzduchu – jedna polovina mozku odpočívá a druhá zbytek hejna stále hlídá. Jenom vychovávat mladé za letu rorýsi neumějí.Základní fakta. Mimořádné, nalétají 250 000 km ročně. Rorýsi dokážou při horizontálním letu vyvinout rychlost přes 110 km/h. Rorýsi v letu nejenom loví, ale ve vzduchu se také páří, odpočívají a dokonce i spí.Až 200 dní vydrží rorýs velký létat vzduchem bez toho, že by byť jen jednou sednul na pevnou zem. Rorýs velký (Tachymarptis melba) je větší příbuzný našeho rorýse obecného (Apus apus). Váží kolem100 gramů a rozpětí jeho křídel často přesáhne50 cm. Hnízdí v rozsáhlých oblastech od jižní Evropy až po podhůří Himálají.
Jak dlouho letí rorýs do Afriky : Přilétají až koncem dubna a začátkem května a většinou během 1-2 týdnů obsazují hnízdiště. V srpnu už opět mizí i s letošními mláďaty zimovat do jižní Afriky.
Jak poznat rorýse
Jak rozpoznáme rorýse od vlaštovky Rorýs je o něco větší než vlaštovka, má také delší, výrazně srpovitě zahnutá křídla. Ocas má rorýs mnohem méně vykrojený než vlaštovka a kratší. S rorýsy se setkáváme většinou jen ve městech, naopak vlaštovky potkáme spíše na vesnicích.
Který pták spí v letu : Jak se prokázalo, fregatky mohou za letu i spát. Oproti rorýsům, kteří také odpočívají s vypnutou polovinou mozku, zvládnout fregatky letět, i když obě mozkové hemisféry spí. Aby si fregatky ve vzduchu dostatečně odpočinuly, stačí jim spánek v průměrné délce 42 minut za noc.
Rorýs obecný se s výjimkou hnízdního období téměř neustále zdržuje ve vzduchu, kde spí, pije a páří se, přičemž střídá svižný let s plachtěním, během kterého nabírá výšku okolo jednoho až dvou kilometrů, aby během klesání mohl spát.
V roce 1973 se ve výšce 11 300 metrů srazil sup krahujový (Gyps rueppellii) s komerčním letadlem. Americké muzeum přírodní historie jej identifikovalo na základě zbytků peří v motoru. Tento pták se většinou pohybuje do výšin 6000 metrů. Supi mají specializovanou variantu hemoglobinu alphaD.
Jak zachránit rorýse
"Většinou lze rorýsům lehce pomoci – vzít je do ruky a vyhodit je do vzduchu," radí Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP. Pokud takový pokus nezabere nebo pokud rorýs vypadá zjevně zraněný, je na místě zavolat záchrannou stanici.Co dělat, když najdeš rorýse na zemi
Rorýs má na svou velikost veliká křídla. Nemůže proto vzlétnou ze země, jen se plácá. Vem ho proto opatrně do rukou, ale například přes igelitový sáček nebo přes rukavice. Poté ho vyhoď do vzduchu.Jak se prokázalo, fregatky mohou za letu i spát. Oproti rorýsům, kteří také odpočívají s vypnutou polovinou mozku, zvládnout fregatky letět, i když obě mozkové hemisféry spí. Aby si fregatky ve vzduchu dostatečně odpočinuly, stačí jim spánek v průměrné délce 42 minut za noc.
Všimla jsem si třeba, že se čápi hodně zdržují na Kypru, až potom letí přes moře. Jak dlouho jim takový let trvá Čápi letí do Afriky zhruba dva měsíce a zastavují se na místech, kde mají dost potravy.
Jak vypadá pták rorýs : Rorýs obecný je nenápadně hnědočerně zbarvený pták jen o něco málo větší než nepříbuzná, ale na první pohled podobná vlaštovka obecná, s dlouhými srpovitými křídly a vykrojeným ocasem. Patří k nejlepším letcům vůbec.
Jaké zvíře nikdy nespí : Vodní savci úplně nespí vlastně nikdy. Třeba, delfíni, vorvani, sviňuchy nebo tuleni spí jen jednou polovinou mozku, zatímco druhá je bdělá. Delfíni mají navíc tu zvláštnost, že často spí v páru, a to tak, že plavou bok po boku.
Jak dlouho spí pták
Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den. Malí ptáci za tahu prakticky nespí vůbec. V noci letí a ve dne hledají potravu. Jinak většina ptáků má tvrdý spánek a nedá se z něj snadno vyrušit.
V roce 1973 se ve výšce 11 300 metrů srazil sup krahujový (Gyps rueppellii) s komerčním letadlem. Americké muzeum přírodní historie jej identifikovalo na základě zbytků peří v motoru. Tento pták se většinou pohybuje do výšin 6000 metrů. Supi mají specializovanou variantu hemoglobinu alphaD.Co dělat, když najdeš rorýse na zemi
Rorýs má na svou velikost veliká křídla. Nemůže proto vzlétnou ze země, jen se plácá. Vem ho proto opatrně do rukou, ale například přes igelitový sáček nebo přes rukavice. Poté ho vyhoď do vzduchu.
Co dělat když vypadne ptáče z hnízda : Nejjednodušší rada zní: Nalezená ptáčata vyzvedněte (rukavice mít nemusíte) na vyvýšené místo (větev, římsu atd.), případně přímo do hnízda, pokud je nablízku. Matka je najde a nakrmí. Ptačí rodiče totiž zajímá pouze obsah hnízda. Vypadlé mládě na zemi přehlížejí a nejeví o ně většinou žádný zájem.