Do vody ke květáku přilijeme trochu mléka. Nebo do vody ke květáku přidáme trochu cukru. Totéž se doporučuje při vaření hrášku nebo chřestu pro zachování jejich svěží barvy. Pokud předvařujeme květák na pozdější sterilaci nebo mražení, přidáme do vody lžíci octa nebo citronové šťávy.Postup přípravy
- Květák omyjte, zbavte listů a rozeberte na růžice. Větší překrájejte klidně na čtvrtiny.
- Skládejte je raději košťálky dovnitř, půjde to tak lépe.
- Zalijte lákem a uzavřete pevně víčky.
- Sterilujte 25 minut při 85–90 °C .
Květák očistíme a rozebereme na jednotlivé růžičky. Větší hrnec silněji osolené vody přivedeme k varu a květák v něm asi 5 minut povaříme. Poté jej scedíme a osušíme. Do tří samostatných misek si dáme mouku, rozšlehané vejce a strouhanku.
Jak zavřít květák : Květák postupně obalte: nejdříve ve vejcích, pak v mouce, poté znovu ve vejcích a nakonec ve strouhance. Před každou fází nadbytečné vejce nechte okapat a nadbytečnou strouhanku oklepejte. Grilovací mřížku vložte do nádoby a na ni umístěte polovinu obalených růžiček květáku. Postříkejte olejem.
Proč květák nadýmá
Kvůli vysokému podílu vlákniny může květák způsobovat nadýmání. Dobrou zprávou však je, že i po krátkém varu si květák uchovává až polovinu denní dávky vitamínu C. Více potlačíte projevy nadýmání, když k vařenému květáku přidáte koření.
Jak dlouho vařit květák do měkka : Vařte 5–10 minut doměkka tak, aby růžičky zůstaly pevnější, ale nebyly převařené.
Na dno většího hrnce dáme asi 3–5 cm vody a složenou utěrku. Uzavřené sklenice pokládáme do hrnce na vlhkou utěrku a hrnec uzavřeme pokličkou. Sterilaci provádíme za mírného varu přibližně 20 minut. Po vyjmutí z hrnce sklenice narovnáme vedle sebe na utěrku a přikryjeme je ručníkem.
Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.
Jak dlouho se vaří květák v celku
V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu, vložíme růžičky květáku a vaříme 8 až 10 minut doměkka. V talířích si připravíme mouku, vajíčko (rozkvedlané vajíčko se solí) a strouhanku a v tomto pořadí jednotlivé kousky květáků obalíme. Dáme si pozor, abychom květáky obalili opravdu důkladně.Připravíme si dva pevné sáčky – do jednoho dáme strouhanku, do druhého hladkou mouku. Každý květák (nebo to, co zrovna připravujeme na smažení, třeba žampiony) do sáčku vhodíme, protřepeme a přendáme. Můžeme pracovat po několika kusech. Jde to velmi rychle.Kvůli tomu tělo květák nedokáže strávit v žaludku a zpracovává jej až ve střevech, což vede k nadýmání. Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje.
Když naleznete na květákové hlavě hnědé fleky, už je nejvyšší čas květák zpracovat. Pokud se vám však zdá oslizlý, nedoporučuje se konzumovat vůbec. Květák skladujeme v kuse v potravinovém sáčku. Nikdy neomývejte květák dříve než těsně před konzumací nebo vařením.
Kolik oleje na smazeni květáku : Květák postupně obalujte v mouce, ve vejcích a na konec ve strouhance. 4 Do pánve nebo širšího kastrolu dejte olej. Vrstva oleje by měla být vysoká 1 až 2 cm.
Jak dlouho sterilovat : Nejdříve je potřeba, aby se sklenice zahřály, to je cca 15 minut, a pak dalších 20 – 25 minut na sterilizaci.
Jak dlouho zavařovat v hrnci
Jak dlouho zavařovat
Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.
Postup. Květák očistíme a rozebereme na drobné růžičky. V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu, přidáme květák a vaříme ho asi 5 až 8 minut do poloměkka. Ihned scedíme.V hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Na dvě až tři dávky vložte květák a povařte asi 5 minut do poloměkka. Předvařený květák nechte okapat.
Proč je hořký květák : Hořký květák
A víte proč Příčin může být více. Koupili jste hořký květák Stává se to zejména mimo sezónu (proto se nákupu květáku v období od listopadu do dubna raději vyhněte), nebo u úrody, která byla vystavená přílišnému slunci, nedostatečné zálivce či pomalu rostla.