Jak dlouho se vaří veprova plec v papiňáku?
V papiňáku rozpálíme sádlo (nebo olej) a maso na něm ze všech stran zprudka opečeme. Přidáme nakrájenou cibuli a podlijeme vodou. Papiňák uzavřeme. Jakmile začne unikat pára ztlumíme oheň a vaříme cca 30 minut, odstavíme z ohně a necháme dojít.Vepřová plec je z větší části libové maso a hodí se na dušení a vaření, které nám zabere přibližně hodinu.5 tipů, jak vařit v tlakovém hrnci

potravina čas přípravy
hovězí maso 25 – 30 minut
vepřové maso 20 – 30 minut
ryby 15 – 20 minut
brambory 10 – 15 minut

Jak dlouho vařit Krkovici v papiňáku : Postup přípravy

Do papiňáku si dáme olej, na kterém osmažíme cibuli, pak přidáme maso, necháme ho osmažit, přidáme kmín, papriku, pepř, hříbky, zalijeme vodou, aby bylo maso ponořeno. Ještě osolíme, dáme masox a celou nakrájenou lahůdkovou cibulku, papiňák zavřeme a dusíme na nejmenší teplotu 20-30 minut.

Jak dlouho vařit plecko v papiňáku

V tlakovém hrnci osmažíme osolenou cibulku, kmín a pepř do hněda. Následně přidáme a orestujeme na velké kostky (3 cm) nakrájené maso. Podlijeme 0,5 l horké vody a uzavřeme tlakový hrnec (stupeň 2 pro maso). Dusíme 10 minut pod tlakem a pak hrnec odstavíme z plotny a necháme uvolnit poklici, cca 15 minut.

Jak dlouho se dusi vepřové maso : V kastrolu nebo hrnci zpěníme lžíci másla a přidáme cibuli. Necháme zesklovatět a ihned přidáme maso, které necháme zatáhnout. Osolíme, opepříme a přidáme kmín, nové koření, bobkový list a tymián. Zalijeme vodou, zmírníme plamen a pod poklicí s malou škvírou dusíme minimálně jednu hodinu.

Z vepřové plece lze připravit i vynikající špízy, ražniči a čevabčiči. Plecko navíc není tak suché jako kýta. Takže se zejména velká plec dá krájet i na plátky, které se hodí na grilování.

Při plnění tlakového hrnce musíme dbát na to, abyste hrnec naplnili maximálně do 2/3 jeho objemu. V případě jídel, která během vaření pění nebo bobtnají, např. polévky nebo luštěniny, rýže apod., plňte hrnec maximálně do 1/2 objemu nádoby, abyste zabránili nežádoucímu zanesení ventilů a překypění.

Proč vařit v páře

Živiny a vitamíny se při něm z velké části zachovají. Při vaření voda vyplavuje mnoho minerálních látek, ale při vaření v páře jich většina zůstává vázána v potravinách. Při vaření v páře je také snazší najít optimální okamžik vaření: při vaření v horké vodě je konzistence rychle pryč, pokud se na chvíli rozptýlíte.Na rozehřátém sádle v papiňáku orestujeme nadrobno pokrájenou cibuli a česnek, přidáme bobkový list, celou skořici a uzenou krkovici vcelku. Ještě chvilku osmažíme, přidáme 2 dl vody, hrnec uzavřeme a od doby, kdy začne syčet, vaříme na mírném plameni 30 minut.Z vepřové plece lze připravit i vynikající špízy, ražniči a čevabčiči. Plecko navíc není tak suché jako kýta. Takže se zejména velká plec dá krájet i na plátky, které se hodí na grilování.

Tlakový hrnec rozhodně neztrácí na popularitě, vaří totiž rychle, zdravě, šetří čas i peníze. Papiňák uvaří polévky, guláš, luštěniny, dokonce i brambory, rýži, hovězí plátky i vepřové koleno.

Kdy je maso hotove : Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.

Na co je vhodná vepřová plec : Maso z vepřové plece vyžaduje oproti krkovici nebo kýtě delší tepelnou úpravu. Ideálně se hodí k přípravě perkeltů, ragú a gulášů – například segedínského se zelím. Skvěle chutná dušená nebo pečená na kmíně, houbách, česneku, pivě či kořenové zelenině. Lze ji rozkrojit na plát a připravit jako roládu.

Jak nejlépe upéct plecko

Troubu předehřeju na 160 °C. Kůži na mase nařežu „cik cak“. V mističce promíchám kmín, pepř, sůl a olivový olej a směs důkladně vmasíruju do kůže a do masa. Maso položím do většího pekáče a peču 4 hodiny.

Podívejme se na další údaje o spotřebě vody.

Například k výrobě 1kg vepřového masa potřebujeme přibližně 6 000 litrů vody. 1 kg kuřecího masa vyžaduje 4 300 litrů.Tlakový hrnec (též Papinův hrnec, odtud hovorově papiňák) je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu.

Jak dlouho vařit maso v páře : Jak dlouho vařit maso v páře

  1. telecí (15-20 minut)
  2. drůbeží (10-15 minut)
  3. králičí (10-15 minut)
  4. zvěřina (10-15 minut)
  5. vepřové (20-30 minut)
  6. hovězí (30-40 minut)