Vepřová plec je z větší části libové maso a hodí se na dušení a vaření, které nám zabere přibližně hodinu.V pekáčku rozpustíme sádlo a maso zprudka opečeme ze všech stran. Přidáme na měsíčky nakrájenou čerstvou cibuli, sušenou cibuli, oloupané celé stroužky česneku a kmín. V pivu rozmícháme hořčici a maso jím podlijeme. Přiklopíme víkem a pečeme na 150 °C přibližně 2 hodiny.V kastrolu nebo hrnci zpěníme lžíci másla a přidáme cibuli. Necháme zesklovatět a ihned přidáme maso, které necháme zatáhnout. Osolíme, opepříme a přidáme kmín, nové koření, bobkový list a tymián. Zalijeme vodou, zmírníme plamen a pod poklicí s malou škvírou dusíme minimálně jednu hodinu.
Jak dlouho vařit vepřové maso ve vodě : Očištěné vepřové maso vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou a pozvolna vaříme doměkka. Doba vaření závisí na druhu masa (cca 2 hodiny).
Co se dá uvařit z vepřové plece
Z vepřové plece lze připravit i vynikající špízy, ražniči a čevabčiči. Plecko navíc není tak suché jako kýta. Takže se zejména velká plec dá krájet i na plátky, které se hodí na grilování.
Proč je vepřové maso tuhé : Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá. Maso v této fázi je naprosto nevhodné k jakémukoli kulinářskému využití.
Z vepřové plece lze připravit i vynikající špízy, ražniči a čevabčiči. Plecko navíc není tak suché jako kýta. Takže se zejména velká plec dá krájet i na plátky, které se hodí na grilování. Jen se musí před marinováním tzv.
Maso osolte a okořeňte podle chuti, vložte do hrnce bez podlévání, můžete přidat třeba zeleninu nebo houby. Zakryjte alobalem a pečte při 170°C několik hodin, asi 3,5 -4 hodiny,až se maso rozpadá.
Jak dlouho se vaří maso
Podle jakosti masa se počítá na uvaření hovězího masa 2 – 3 hodiny, vepřového masa 2 hodiny, skopového podle stáří 2 – 3 hodiny, telecího asi 1 a půl hodiny. Maso se vaří ve větších kusech, které, pokud je jich více, mají být stejné velikosti, aby se stejně provářely.Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.
Vepřová plec se hodí na všechny druhy úprav jako jsou: vaření, dušení, pečení, ale i jako mleté či trhané maso. Jde o maso, které si zachovává šťavnatost a křehkost. Ideální úprava masa je do omáček na houbách, na kmínu, jako sekaná nebo holandský řízek.
Z jakého masa se dělá vepřový guláš : Mezi recepty na vepřový guláš najdete doporučení vařit z plecka, krkovice nebo z vepřové kýty. Vepřový guláš je nejčastější varianta guláše, která se u nás konzumuje. Recepty jsou rozličné, ale základem guláše je vždy nepostradatelná cibule.
Jak uvařit vepřové maso aby bylo měkké : Pokud chceme, aby bylo vaše maso co nejlepší, je třeba vodu přivést k varu a pak oheň stáhnout, voda by neměla vřít, ale spíše probublávat. Tímto „tažením“ pak maso vaříme klidně 3 hodiny. Nemusíme se se této doby bát, maso bude krásně jemné a bude se téměř rozpadávat.
Co dělat aby změklo maso
Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.
Plec, plecko nebo také ramínko neobsahuje tolik tuku, ale obsahuje svalovinu a trochu vaziva. Hodí se k pečení, mletí, dušení, zavařování. Chutná je z ní sekaná, vepřové na houbách, na česneku, na kmínu, guláš, roláda, karbanátky, vepřové trhané atd.(Není-li maso ponořené, přilijte vodu, aby bylo.) Vařte na mírném plameni 1–1,5 hodiny. Mezitím nachystejte zeleninu a 15 minut před koncem vaření ji přidejte do hrnce. Všechno uvařte doměkka.
Jak se vaří maso : Základní technologický postup: maso omyjeme,nakrájíme na vhodnou velikost,vložíme do vařící vody, sůl, celý pepř, kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a další doplňky podle TP nebo dle potřeby. Vaříme pomalým varem do měkka. V případě potřeby krájíme na kostky nebo plátky a to až po uvaření.