Jak dlouho se vaří lišky?
Postup

  1. Na pánvi zpěňte nadrobno nakrájenou cibulku, zasypte paprikou a rozmíchejte.
  2. Přidejte očistěné a pokud jsou větší, tak i nakrájené lišky, osolte, aby pustily šťávu, nepodlévejte a pod pokličkou zakryté duste cca 15-20 minut.
  3. Po uplynutí doby podlijte smetanou a vařte jen tak dlouho, aby omáčka zhoustla.

Houbová omáčka z lišek

Nakrájenou cibuli nechte zesklovatět na oleji, přidejte lišky a orestujte je. Poté přichází na řadu vývar, sůl a pepř. Vše nechte chvíli dusit a pak přidejte hladkou mouku rozpuštěnou ve vodě. Omáčka postupně zhoustne, nechte ji vařit 10 minut a na závěr přidejte smetanu.V červnu až červenci zakrátíme nové, již zdřevnatělé přírůstky na 4-6 oček, aby z nich mohly vyrůst nové výhony s květními pupeny. Případně můžeme zakracovat pouze nejsilnější plodonosné větve na 2 očka nad posledním pupenem, směřující ven z keře.

Jak nejlépe zpracovat lišky : Lišky jsou chuťově poměrně výrazné a vhodné jsou proto například do omáček, kde se zjemňují smetanou. Dále se výborně hodí na grilování nebo smažení na oleji. Upotřebit je můžete také do polévek nebo slaných koláčů a rozhodně se vyplatí je i zavařovat nebo sušit.

Jak dlouho smažit lišky

Očištěné lišky podle velikosti nakrájíme. Na pánvi na másle orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli se slaninou, poté přidáme houby. Osolíme, okmínujeme a restujeme cca 5 minut.

Jak správně zavařit lišky : Propláchnuté a nakrájené lišky povaříme ve vodě a vaříme asi 15-20 minut. Pak lišky scedíme, propláchneme ve studené vodě a plníme do sklenic, do kterých společně s houbami vložíme také 3-4 proužky papriky a 4-5 plátků cibule. Poté sklenice zalijeme scezeným nálevem, zavíčkujeme a zavaříme.

Líska plodí na jednoletém dřevě a vhodné období pro její řez je v předjaří. Zato ořešák při zimním řezu roní mízu. Z vytvořené rány vytéká velké množství vody s živinami. Proto ořešáky řežeme v době vegetace letním řezem, ideálně v srpnu.

V lese žere liška převážně myši, drobný hmyz, šneky nebo žížaly. Loví žáby, občas zajíce divokého a různé ptáky. Jako všežravec si však pochutná i na lesních plodech. Liška obecná se však čím dál tím častěji objevuje i ve městech či na zahradách, kde se živí odpadky z popelnic či na kompostech.

Jak rychle rostou lišky

Lísky rostou v severním mírném pásmu. Lísky jsou poměrně rychle rostoucí dřeviny. Jen stromovité typy dorůstají pomaleji – v 10 letech jsou přibližně 2 m vysoké, ve 20 letech 2–5 m a ve 30 letech 4–7 m. Nejrozšířenější jsou keřovité typy lísek.Liška obecná

z Polska ji ale mít mohou. Obrana: Po kontaktu s domácími zvířaty si umýt ruce a pečlivě omývat i lesní plody. Při pokousání zvířetem kontaktovat lékaře.Hárání (kaňkování) přichází zpravidla v lednu a v únoru. V té době se o jednu lišku uchází několik samců a toto soupeření bývá doprovázeno zápasy. Vlastní páření se odbývá většinou uvnitř nory většinou v lese, málokdy na otevřené ploše nebo v polích. Liška si noru buďto vyhrabe, nebo osídlí noru po jiné zvěři.

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Jak rychle roste Liška : Lísky rostou zásadně v severním mírném pásu a rostou velice rychle, pouze stromovité drihy a odrůdy rostou pomaleji. Za 10 let dosáhnou dvou metrů a čtyř až sedmi metrů dorostou až za 30 let.

Jak se starat o lišku : Lísky preferují hlinitou a dobře propustnou půdu. Příliš vlhký až podmáčený substrát jim nesvědčí. Co se týče pH, poradí si s kyselými, neutrálními i zásaditými půdami. Pro dozrání plodů potřebuje teplo, keře tedy pěstujeme spíše v nížinách.

Kam patří liška

Líska obecná
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bukotvaré (Fagales)
Čeleď břízovité (Betulaceae)
Rod líska (Corylus)


Liška je relativně štíhlá psovitá šelma s poměrně dlouhýma špičatýma ušima a dlouhým huňatým ocasem. Stavbou těla a lebky se liška jen málo liší od slabšího psa. Tělo je 100 až 140 cm dlouhé včetně oháňky a v kohoutku 30 až 40 cm vysoké. Oháňka měří 35 až 45 cm.Vitální lísky i vrby rychle regenerují a prominou ledacos. Předjaří je ideální termín k řezu. Rostliny to nejméně stresuje a nám při práci nepřekážejí listy. Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou.

Co platí na lišku : „Na lišku platí jediné – pes a jeho štěkání, pak se tam znovu nepřiblíží,“ tvrdí Jaroslav Šumpich z Českomoravské myslivecké jednoty ve Znojmě.