Jak dlouho se smazi veprova plec?
Pekáč pokryjeme cibulí, česnekem a větvičkami tymiánu. Doprostřed umístíme pečeni (tukem nahoru), zalijeme vývarem a dáme péct do trouby rozehřáté na 150 °C. Pečeme asi 60 až 90 minut, dokud pečeně nedosáhne vnitřní teploty okolo 70 °C.Připravujeme ji jako minutku, nejčastěji na pánvi orestujeme asi 5 minut z každé strany – záleží, jak máme rádi propečené maso. Propečenější panenky docílíme krátkým pečením v troubě, přibližně 8-10 minut. Kořeníme jednoduše solí a pepřem, hodí se však i bylinky, nebo kabátek ze slaniny.Z vepřové plece lze připravit i vynikající špízy, ražniči a čevabčiči. Plecko navíc není tak suché jako kýta. Takže se zejména velká plec dá krájet i na plátky, které se hodí na grilování.

Jak správně smažit vepřové maso : Plátky masa smažíme ponořené v oleji nebo tuku, kterého teplota musí být přibližně 200°C. Maso vkládáme až do rozpáleného tuku nebo oleje, může být okořeněné nebo obalené v různém těstíčku, nebo v klasickém tzv. trojobalu – mouka, vejce a strouhanka.

Jak dlouho Smazit plec

Do rozpáleného oleje vložíme cibuli, kterou si nakrájíme na kolečka. Cibuli necháme zpěnit a přidáme vepřové maso, které máme nakrájené na kostičky či nudličky. Zprudka osmažíme, opepříme a osolíme. Dusíme cca 20 minut.

Jak upéct plecko aby bylo šťavnaté : V pekáčku rozpustíme sádlo a maso zprudka opečeme ze všech stran. Přidáme na měsíčky nakrájenou čerstvou cibuli, sušenou cibuli, oloupané celé stroužky česneku a kmín. V pivu rozmícháme hořčici a maso jím podlijeme. Přiklopíme víkem a pečeme na 150 °C přibližně 2 hodiny.

Aby bylo maso dostatečně hotové, potřebujete uvnitř dosáhnout teploty přibližně 85 °C. Pokud vepřové maso udíte, jeho barva se změní na lehce růžovou. To samé platí i u ostatních druhů masa a drůbeže. Na přípravu to nemá žádný vliv, s klidem důvěřujte teploměru a správné teplotě uvnitř připravovaného pokrmu.

Maso z vepřové plece vyžaduje oproti krkovici nebo kýtě delší tepelnou úpravu. Ideálně se hodí k přípravě perkeltů, ragú a gulášů – například segedínského se zelím. Skvěle chutná dušená nebo pečená na kmíně, houbách, česneku, pivě či kořenové zelenině. Lze ji rozkrojit na plát a připravit jako roládu.

Jak nejlépe upéct plecko

Troubu předehřeju na 160 °C. Kůži na mase nařežu „cik cak“. V mističce promíchám kmín, pepř, sůl a olivový olej a směs důkladně vmasíruju do kůže a do masa. Maso položím do většího pekáče a peču 4 hodiny.Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá. Maso v této fázi je naprosto nevhodné k jakémukoli kulinářskému využití.Libová a křehká panenská svíčková je nejkvalitnější, nejšťavnatější částí prasete a nejvyhledávanější pro medailonky, pečení a minutky. Svalnaté maso z oblastí kolem lopatek a ramenních kostí je méně tučné = vhodné ke zmražení.

Maso osolte a okořeňte podle chuti, vložte do hrnce bez podlévání, můžete přidat třeba zeleninu nebo houby. Zakryjte alobalem a pečte při 170°C několik hodin, asi 3,5 -4 hodiny,až se maso rozpadá.

Jak poznam že je vepřové hotove : Zkažené vepřové poznáte velice jednoduše:

z masa vytéká příliš mnoho tekutiny. je lepkavé a slizké

Jak poznat že je steak hotový : Jak poznáte správné propečení

  1. Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený
  2. Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova.
  3. Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý
  4. Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.

Jak zpracovat vepřovou plec

Plec, plecko nebo také ramínko neobsahuje tolik tuku, ale obsahuje svalovinu a trochu vaziva. Hodí se k pečení, mletí, dušení, zavařování. Chutná je z ní sekaná, vepřové na houbách, na česneku, na kmínu, guláš, roláda, karbanátky, vepřové trhané atd. Vyzkoušejte recept na segedínský guláš a na vepřový guláš.

Vepřová plec se hodí na všechny druhy úprav jako jsou: vaření, dušení, pečení, ale i jako mleté či trhané maso. Jde o maso, které si zachovává šťavnatost a křehkost. Ideální úprava masa je do omáček na houbách, na kmínu, jako sekaná nebo holandský řízek.Troubu si nejprve předehřejte na 180–200 °C a nechte maso půl hodiny tzv. zapéct. Až potom snižte teplotu na 120 °C, podlijte maso vodou nebo vývarem, zakryjte a pečte pozvolna 3,5–4 hodiny až do úplného změknutí. TIP: Trhané maso se dá připravit i přímo na grilu!

Co dělat aby změklo maso : Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.