Většinou se bylinkové čaje při zdravotních potíží pijí dvakrát až třikrát denně. Bylinné čaje jako máta, meduňka, levandule nebo heřmánek jsou zase skvělou volbou pro uvolnění a snížení stresu, proto je nejlepší si je dopřát večer před spaním nebo během odpočinkových momentů.Zalijte vroucí vodou.
Oproti například zelenému čaji, bylinky můžete zalít vroucí vodou. Jeden šálek je obvykle 200-250 ml vody. Nechte louhovat v horké vodě po dobu 3-5 minut. Délka louhování závisí na druhu bylin a na vaší chuti.Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru. Po této době je možné si udělat přestávku, nebo pokračovat v užívání podle potřeby, avšak s přihlédnutím k případným vedlejším účinkům. Ohledně kombinace šalvějového čaje s jinými druhy čajů, jako například zeleným čajem, záleží na individuálních preferencích.
Jak dlouho louhovat bylinný čaj : Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.
Jak casto pít Repikovy čaj
Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.
Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Obecně platí, že květy léčivek se zalévají vodou do 80 °C a nechají se luhovat 10 minut. Semena, kořeny nebo plody by se měly 3–5 minut povařit. Bylinky s vysokým obsahem slizových látek jako třeba sléz se naopak pouze macerují – máčejí ve studené vodě.
Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Kdo nesmí šalvěj
Jelikož látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, nedoporučuje se tato bylinka ani budoucím a kojícím maminkám. Zde je možné šalvěj používat pouze zevně.Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.kopřivový čaj společně se šťávou z čerstvého citronu, podporuje podporuje vyplavování kyseliny močové
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Na co je dobrý čaj z řepíku : Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží. Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na zdravé zažívání, močové cesty, imunitní systém nebo podporu správné funkce dýchacího systému.
Které bylinky můžou být spolu v truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
Jak míchat čajové směsi
Do prázdného hrnku nabereš od každého nálevu čaje lžíci, smícháš a ochutnáš. Pokud Ti to přijde takto super, budeš pracovat ve stejném poměru i s gramáží při míchání suchých čajových lístků. Tedy 1:1 (či 1:1:1:1 … v případě více čajů).
Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.Obecně platí, že čím je čaj tmavší, tím je potřeba teplejší vody. Voda vře při 100 °C, taková teplota však poškodí chutě bílých a zelených čajů. Jejich jemnější chuť se nejlépe zvýrazní mezi 70–88 °C. Většina černých čajů chutná nejlépe, když se vaří na pouhých 96 °C.
Kdy zasít šalvěj : Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.