Naplníme zapékací formu a hlavičku pečeme 40–50 minut. Pokrm podáváme teplý nebo studený se salátem z čerstvé zeleniny.Bílá sobota. Na Bílou sobotou konečně končí čtyřicetidenní půst. V ten den také vrcholily přípravy na neděli, tedy Boží hod velikonoční. Pekla se hlavně velikonoční nádivka, známá také jako sekanina, sekanice či řežábek.Kolik vajec do hlavičky
V zásadě platí, že na 1 rohlík se dává 1 vejce, aby byla nádivka chutná a nadýchaná. Žloutky se dávají zvlášť a z bílků šleháme sníh. Na jaře začínaly slepice po zimě opět nést, takže šetřit vejci nebylo potřeba.
Nakolik se peče nádivka : Připravenou směs dejte do vymazané formy a rovnoměrně rozložte. Dejte do trouby a u pečte dozlatova (asi 30 minut).
Jak poznat že je Nadivka hotová
Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla.
Kolik kopřiv do nádivky : Suroviny
- uzené maso 500 g.
- rohlíky 8 ks. z předešlého dne.
- vejce 8 ks.
- smetana ke šlehání 200 ml.
- kopřiva 400 g. mladá
- cibule 1 ks.
- česnek 4 stroužky.
- majoránka (čerstvá)
Příprava nádivky není těžká a zvládnou ji i začínající kuchařky. Velikonoční nádivka, nazývaná také hlavička, velikonoční svítek či sekanice, se tradičně podává k večeři na Bílou sobotu. Její podoba se liší kraj od kraje. Vždy by ale měla obsahovat zelené byliny symbolizující jaro.
Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek.
Jak dlouho se peče cuketová nádivka
Postup přípravy receptu
Cuketu a sýr nahrubo nastrouháme, přidáme najemno nasekanou cibuli, prolisovaný česnek, olej, vejce, šunku na kostičky, sůl a koření a nakonec mouku s kypřícím práškem. Vlijeme do vysypaného pekáčku a pečeme asi 40-45 minn dozlatova při 180 C. Jako přílohu můžeme zvolit rajčatový salát.Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Kopřivy důkladně operte, krátce spařte ve vroucí vodě, ihned propláchněte studenou vodou a nechte dobře okapat. Potom listy nasekejte na menší kousky a také přisypte do mísy. Směs promíchejte a ochuťte cibulí, česnekem, čerstvou majoránkou a pažitkou, solí, pepřem a sušenými bylinkami.
Je úžasně voňavá a plná čerstvých bylin, jako jsou mladé kopřivy, petržel kudrnka, nebo pažitka. Nejdříve nasbíráme čerstvé bylinky. U nás preferujeme mladé kopřivy, ale lze použít i petržel kudrnku, pažitku, libeček a další bylinky dle vlastní fantazie (na jaře mají nejvíce vitamínů, které po zimě potřebujeme).
Na jakou teplotu péct nádivku : V plechu nebo větším pekáčku rozpusťte máslo, rozetřete ho po dně i po stěnách a pak rozprostřete nádivku. Troubu předehřejte na 200 °C a pečte nádivku dozlatova. NĚCO NAVÍC: Bůček je bůček, ale příště zkuste uzené nahradit lehčí variantou.
Co všechno se dává do nádivky : Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …
Čím vymazat pekáč na nádivku
Třené těsto
bábovky, různé koláče, řezy a bublaniny. Plech nebo formu je potřeba dobře vymazat tukem a vysypat hrubou moukou nebo prosátou strouhankou. Můžeme postupovat tak, že tuk rozehřejeme a po rozetření ho necháme ztuhnout. Pak teprve plech nebo formu vysypeme.
Žampiony očistěte a nakrájejte na kostičky (cca 1 cm × 1 cm). Cuketám odřízněte stopky a podélně je rozkrojte na polovinu. Lžící vydlabejte jen dužnatý střed, který obsahuje semínka, a cukety položte řeznou stranou dolů na připravený plech. Pečte doměkka 15 minut při 180–190 °C.Půlky cuket naplňte směsí. Zapékací formu vytřete olejem nebo vyložte pečicím papírem, vložte do ní naplněné půlky cuket, pokapejte je olejem a v předehřáté troubě zapékejte při 180°C, 20 – 25 minut. Upečené plněné cukety vyjměte z trouby, upravte na plochou mísu a přizdobte snítkami čerstvého tymiánu.
Jak poznam hotovou Nadivku : Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla. Při pečení se rozteče, vsákne a ještě nádivku zvláční.