Jak dlouho se peče máslová dýně?
Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.Máslová dýně se dá připravit na mnoho způsobů. Dá se uvařit, upéct i dusit. Vynikající jsou recepty na polévku, koláče, pyré a skvělá je i jako náhrada brambor jako příloha.Máslovou dýni rozkrojíme a pomocí lžíce zbavíme semínek. Nožem oloupeme tvrdé slupky a omyjeme. Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Jak se peče dýně na polévku : Dýni omyjte, osušte, přepulte, vydlabejte semínka a pak ji dejte na plech vyložený pečicím papírem řeznou stranou nahoru, přidejte celou cibuli (i se slupkou), zastříkněte olejem, posypte solí a pečte 55–60 minut.

Jak se peče máslová dýně

Půlky dýně ze všech stran důkladně potřete olivovým olejem a řeznou plochou je položte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte, opepřete a pečte v předehřáté troubě do okamžiku, kdy dýně začíná mírně měknout, zhruba 15–20 minut. Takto upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte ji mírně vychladnout.

Jak dlouho péct Špagetovou dýni : Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).

Dýní osolte, opepřete a pokapejte olivovým olejem nebo potřete máslem. Troubu zapněte na 200 °C, pokud máte možnost vlhkosti, zvolte 20%. Plech vyložte pečicím papírem a dýni na něj položte řeznou stranou dolů. Pečte 20–30 minut, dokud vlákna z dýně nepůjdou pomocí vidličky lehce vyškrábnout.

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Co přidat do dýňové polévky

Vylepšení dýňové polévky

Chuť polévky můžete ještě vylepšit, a to několika způsoby. K drobnému dochucení vám pomůže různé koření. Mezi nejčastěji používané patří kari, muškátový oříšek, česnek, nastrouhaný zázvor, chilli nebo tymián.I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Co se dá udělat z dýně : 5 tipů na nejlepší recepty z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. “Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Na co je zdravá dýně : Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

Jak chutná máslová dýně

Má příjemnou sladkooříškovou chuť. Výborná je na polévku či na pečení i grilování. Pochutnat si můžete třeba na dýňové pomazánce s červenou čočkou.

Sáhněte po dýni hokaido nebo po máslové dýni! Tyto dva druhy jsou na přípravu krémových polévek nejlepší. Obsahují navíc i spoustu vlákniny, vitamínů A, C, D a E, vápníku, železa, hořčíku a minerálů. Dýně Hokkaido – Její zářivě oranžová slupka se nemusí loupat, což vám ušetří spoustu času při přípravě.Dýni oloupeme, z dýně zbavíme měkké dužiny i s jádry a na prošky a pak na kostičky Plníme do sklenic a sterilujeme 30 40 minut při teplotě 70 – 75 °C.

Jak dlouho se peče špagetová dýně : Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).