Jak dlouho se nosi Fixni retainer?
Má pomoci k dlouhodobému udržení postavení zubů. Našim pacientům ho necháváme minimálně 3 roky, ale často i déle (dokud nevyrostou zuby moudrosti, nebo je-li zvýšené riziko pohybu zubů), u někoho zůstává retainer trvale.Délka léčby je závislá na obtížnosti vady. Obvykle ale léčba fixními aparáty trvá u dospívajících 1-2 roky, u dospělých 1,5-2 roky. U velmi malých vad trvá léčba jen několik měsíců. Pro optimální průběh léčby je nezbytné docházet pravidelně na kontroly a používat přídavná zařízení k aparátům dle pokynů lékaře.Snímatelné retainery lze před nasazením a po vyjmutí vyčistit zubní pastou. Na čištění existuje také šumivý čisticí prostředek, který lze použít. Fixní retainery lze čistit zubním kartáčkem a zubní nití. K čištění mezizubních prostor lze použít nástavce se zubní nití nebo podobné čisticí pomůcky používané pro rovnátka.

Co je fixni retainer : Fixní retainer (podlepení)

V určitých indikacích po sejmutí fixního aparátu lepíme na zadní stranu zubů tenký drátek, který zabezpečuje stabilizaci výsledku. Nejčastěji je umístěn na předních dolních zubech, méně často i na horních.

Jak rychle se rovnají zuby

U dospělých pacientů trvá „aktivní“ léčba, tedy vlastní rovnání zubů, průměrně 2 roky, u pacientů v růstu déle v závislosti na věku pacienta, vývoji jeho chrupu a obtížnosti a typu jeho vady.

Jak si zpevnit dásně : Pravidelné používání ústní vody pomáhá dásně zpevnit, omezuje jejich krvácivost i kazivost zubů. Kromě toho také subjektivně osvěží a určitě budete mít příjemnější dech. Ústní voda zároveň pomáhá od chronické bolesti citlivých zubů.

Po každém nošení je ze všech stran vyčistěte vodou a mýdlem. K čištění se nedoporučuje používat zubní pastu. Jednou týdně můžete aparát naložit do rozpuštěné tablety na čistění zubních náhrad. Pokud není aparát v ústech, uchovávejte ho v pevné krabičce na rovnátka s větracími otvory.

Po dokončení léčby se fixní rovnátka sundají, zuby se očistí a vyleští. Vždy zároveň zhotovujeme i fixní retainer (podlepení drátem) na dolní přední zuby a často i na horní zuby a otiskujeme na retenční (stabilizační) rovnátka.

Jak dlouho si musím čistit zuby

Jak dlouho si mám čistit zuby Ani minutu, ani dvě, ani tři, jak je všeobecně známo a všude preferováno. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Předtím, než jdete čistit – zkuste přejet jazykem po zubech – jsou takové „chlupaté“, drhne to.Pravidlo čištění zubů: 20 minut po jídle

Jestliže patříte k těm, kdo si zuby čistí až po snídani, je správné dodržet jednu zásadní podmínku, a to věnovat se čištění zubů až s časovým prodlením. Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup.Materiál fixního ortodontického aparát není hrazený ze zdravotního pojištění. Cena materiálu fixního ortodontického aparátu se stanovuje individuálně. Obvyklá cena je v rozmezí 2000-9000 Kč. Stanovuje se podle náročnosti ortodontické léčby, typu vady a typu ortodontických zámků (kovové, keramické).

Fixní rovnátka jsou nejrozšířenější metodou léčby

Jádro fixního rovnátka tvoří zámky,které se speciálním lepidlem připevňují na zuby. Zámečky uceluje drátěný oblouk, a právě ten svým tvarem ovlivňuje postavení zubů. Zámky se podle použitého materiálu dělí na kovové a keramické.

Jak dlouho bolí zuby po nasazení rovnátek : Jak dlouho Samotné nasazení nebolí, ale zuby a ústa vás pak bolet budou. Očekávejte, že vás zuby a ústa budou bolet asi týden.

Jak dlouho se hojí dásně : Hojení extrakční rány trvá přibližně 4 až 6 týdnů. Během tohoto období se nejprve zacelí dáseň, později následuje hojení kosti.

Jak uklidnit bolavé dásně

Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.

Slibujeme Vám, že tato zvýšená citlivost či bolest do několika dní odezní. Je-li bolest větší a neustupuje, doporučujeme zkusit léky proti bolesti (Ibuprofen, Ibalgin,..). Bolest je způsobena tím, že vaše rty, tváře, jazyk a zuby nejsou zvyklé na cizí těleso a mohou být po dobu několika dnů podrážděné.Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Proč si nečistit zuby hned po jídle : Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.