Časná fáze rehabilitace trvá v průměru asi tři týdny, v závažných případech i déle. V ideálním případě by pacienti měli být přeloženi do specializovaného rehabilitačního zařízení přímo z nemocnice. Rehabilitaci lze v některých případech provádět také ambulantně, kdy pacient dochází na jednotlivé procedury z domu.Třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Třetina umírá do jednoho roku a výhled pětiletého přežití má zhruba polovina pacientů. Pětina z nich pak trpí poruchou chůze, 45 % je ochrnutých na polovinu těla a 40 % pacientů je závislých na pomoci druhých.Jednou z nejdůležitějších věcí po prodělané mozkové příhodě je včasná rehabilitace nemocného. Rehabilitace napomáhá úpravě hybnosti, nácviku chůze a soběstačnosti, přináší kompenzaci trvalých následků mrtvice. Kromě hybných poruch se cíleně ovlivňují poruchy řeči, paměti, psychické problémy, potíže s močením, aj.
Kdy odumírá mozek : Ani při usilovném přemýšlení nedochází k vysokému nárůstu spotřeby energie, není tedy bohužel možné, aby se člověk „dopřemýšlel“ k tomu, že shodí pár kilo. Mozek je ale velmi náročný na přísun živin, k jejichž zpracování potřebuje kyslík, proto už po 4 – 5 minutách bez kyslíku začnou mozkové buňky odumírat.
Co se děje s člověkem po mrtvici
Mozková příhoda, často označovaná jako mrtvice, je náhlé onemocnění mozku způsobené přerušením průtoku krve do části mozku. To může vést k trvalému poškození mozkových buněk a ztrátě funkcí ovládaných postiženou částí mozku.
Na co mám narok po mrtvici : Podmínkou je, aby pacient nebyl upoután na lůžko a mohl se účastnit denních aktivit. Nabídka služeb typicky zahrnuje nejrůznější volnočasové aktivity, ale i cvičení, někdy rehabilitaci či ergoterapii, společné výlety s ostatními klienty, často i poradenství pro příbuzné. Tato služba je placená.
Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla. Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.
Pokud to závažnost onemocnění dovolí, může být místo ústavní péče v pečovatelském domě poskytována domácí ošetřovatelská péče, případně je možné najmout si pečovatelskou službu.
Jak často se opakuje mrtvice
Přibližně u jednoho ze čtyř lidí se mozková příhoda opakuje. Následky cévní mozkové příhody závisí na tom, kde k ní v mozku došlo a na rozsahu poškozené části. Někteří lidé mají problémy s fyzickými aktivitami, jako je řeč, chůze a polykání. Jiné následky ale nejsou tak snadno rozpoznatelné.Klinická smrt je charakteristická zástavou dechu a srdeční činnosti, která trvá přibližně 5 až 6 minut. Je to typ smrti, kdy CNS je stále funkční, ale činnosti srdce a dechu jsou zastaveny.Během mrtvice přestanou být mozkové buňky zásobeny okysličenou krví a brzy začínají odumírat. Dochází tak ke ztrátě mozkových funkcí, které postižená část kontroluje — např. centra pohybu, řeči či zraku. Častými následky pak bývají invalidita, porucha řeči, porucha paměti, omezená hybnost.
Příčiny. Hlavní rizikový faktor pro vznik mrtvice je vysoký krevní tlak. Dalším rizikem je kouření, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka a fibrilace síní. Na rozdíl od rozšířeného názoru, mírná konzumace alkoholu nepomáhá předcházení CMP.
Jak se projevuje slabá mrtvice : „Odborně se tomu říká tranzitorní ischemická ataka a jde o určitou mírnou fázi mrtvice, kde příznaky do 24 hodin odezní. Ty projevy jsou různorodé, může to být snížená možnost mimiky v obličeji. Nemůžete se usmát, našpulit rty. Snížená hybnost a brnění končetiny, zhoršení řeči.
Co se stane po mrtvici : Až 30 % pacientů na následky CMP umírá. Častým následkem bývá trvalá invalidita, např. narušení schopnosti hýbat jednou polovinou těla, porucha tvorby řeči, zhoršení zraku anebo poruchy paměti.
Co se deje při mozkové mrtvici
Léčba mozkové příhody závisí na jejím typu, příčině a rozsahu poškození. Cílem léčby je obnovit průtok krve do mozku, minimalizovat poškození mozkových buněk a zabránit opakování příhody. Léky: U ischemické mozkové příhody mohou být podány léky, které rozpouštějí krevní sraženiny, čímž obnovují průtok krve do mozku.
Příznaky mrtvice
Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla. Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.Častým následkem bývá trvalá invalidita, např. narušení schopnosti hýbat jednou polovinou těla, porucha tvorby řeči, zhoršení zraku anebo poruchy paměti. Pokud se však člověku zasaženému akutní CMP dostane včasné pomoci, může vyváznout bez jakýchkoliv následků, nebo jen s lehkým postižením (např.
Jak poznat lehkou mrtvici : Příznaky mrtvice
Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace. Náhlá silná bolest hlavy bez známé příčiny.