Jak dlouho se louhuje zelený čaj?
Kvalitní zelený čaj či čaj oolong by se měl louhovat maximálně po dobu jedné minuty. První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut.Při kratší než doporučené době louhování dochází k ochuzení chuťového zážitku, z čaje se prostě nestihne vyluhovat vše potřebné. Při překročení doporučené doby se do čaje začnou uvolňovat i další látky (např. třísloviny), které mají obvykle hořkou chuť, čímž se výsledných chuťový zážitek opět mění.Zelený čaj

Teplota vody: 60–80 °C. Oblíbený zelený čaj matcha zalévejte vodou o 80 °C. Louhování: 1–3 minuty u prvního louhování, lístky zeleného čaje ovšem můžete nechat louhovat až 4x.

Jak spravne louhovat čaj : Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.

Proč nepít zelený čaj

Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.

Kolik zeleného čaje denně vypít : Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět. Těhotné, kojící ženy a malé děti by měly pít až druhý nálev zeleného čaje, protože je v něm není tak velký obsah kofeinu a taninů.

Většinou se uvádí, že se zelené čaje zalévají převařenou vodou, kterou jsme nechali vychladnout na 60–80 °C. Příliš horká voda by z čaje totiž vyluhovala třísloviny a další látky, které způsobují až nepříjemně hořkou chuť.

Díky bohatému obsahu kofeinu a EGCG zelený čaj urychluje metabolismus a tím podporuje spalovat tuky. Zároveň přitom odstraňuje únavu, podporuje kognitivní funkce (míru soustředění a pamět).

Jak se správně vaří zelený čaj

zelený čaj se nikdy nezalévá vroucí vodou, která jej naprosto zničí. Mnohem vhodnější je voda o teplotě do 80°C. Na silný a výrazný nálev doporučujeme použít jednu až dvě lžičky zeleného čaje na každých 200 ml vody. Pokud preferujete nálev z konvičky, nebojte se přidat ještě třetí.Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.Zelený čaj je nízkokalorický. Navíc je poměrně obtížné se jím předávkovat. Pít i 2-3 šálky denně se proto jeví jako zcela bezpečná varianta.

Zelený čaj – kontraindikace

Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.

Kdy je nejlepší pít zelený čaj : Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.

Proč nepít zelený čaj na Lacno : Zelený čaj na lačno nikdy nepijte. Důvodem je vysoký obsah katechinů, který by vám mohl podráždit žaludek nebo poškodit játra.

Kolik zeleného čaje můžu vypit denne

Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět. Těhotné, kojící ženy a malé děti by měly pít až druhý nálev zeleného čaje, protože je v něm není tak velký obsah kofeinu a taninů.

Současné studie ukazují, že zelený čaj:

  • posiluje koncentraci, duševní výkonnost a motivaci k výkonům (při sportu)
  • zlepšuje schopnost učit se.
  • působí proti depresím, snižuje množství stresových symptomů
  • má vysoký obsah vitamínů a minerálů
  • mírní žaludeční a střevní problémy.
  • podporuje trávení
  • snižuje hladinu cholesterolu.

Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.

Kdy nejlepe pít zelený čaj : Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.