Příprava šípkového čaje:
Přiveďte vodu k varu a nechte vařit 5-10 minut. Poté stáhněte hrnec z plotny a nechte čaj louhovat dalších 5-10 minut. Pro lepší chuť můžete přidat med, cukr nebo citron podle chuti. Nechte čaj trochu vychladnout a můžete podávat.Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme. Plody šípku ze dna nádoby nevyhazujeme, ale vsypeme do vroucí vody a necháme povařit asi 5 minut.Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.
Jak louhovat šípky : vroucí vodou zalejte sušený šípek v poměru 1-2 čajové lžičky na 1,5 dl vody. Ponechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte.
Jak dlouho se má louhovat čaj
První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.
Jak dlouho se louhuje heřmánkový čaj : Do hrnečku nasypejte 1 až 2 lžičky sušeného heřmánku a ten zalijte vodou o teplotě 100°C. Bylinku nechte 5 až 10 minut louhovat a můžete podávat. Pro sladší chuť se nebojte do čaje přidat lžičku medu.
Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.
Sušené šípky vydrží až rok
Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.
Jaký čaj na odkašlávání
Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.TRADIČNÍ UŽITÍ Babské rady ohledně šípků zahrnují popíjení šípkového čaje jako prevenci proti infekcím a nachlazení, dále zpevňuje cévy díky obsahu rutinu, pomáhá při křečových žilách a bolestech žil.
Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.
Na jakou teplotu varit čaj : Obecně platí, že čím je čaj tmavší, tím je potřeba teplejší vody. Voda vře při 100 °C, taková teplota však poškodí chutě bílých a zelených čajů. Jejich jemnější chuť se nejlépe zvýrazní mezi 70–88 °C. Většina černých čajů chutná nejlépe, když se vaří na pouhých 96 °C.
Kolik můžu vypít heřmánkového čaje : Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánekového čaje je více než prospěšné. S heřmánkem si můžete připravit také léčivou relaxační koupel.
Jak se pozná zralý šípek
Jak poznat zralý šípek
Zralý šípek je sytě vybarvený. Je tvrdý a lesklý. Jeho barva je oranžová až červená. Uvnitř má žlutá semínka s jemnými chloupky.
Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají. Po dokončení sušení nechte šípky vychladnout a skladujte v uzavíratelné nádobě.Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Jak odstranit hlen v krku : na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).