Po třech měsících výkrmu se husy dokrmují směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc se přidává celé obilí. Je potřeba mít stále na paměti, že husy potřebují mimo bohaté pastvy i přístup k minerálním látkám a písku.Kdy je nejlepší čas na porážku husy Nejlepší jateční váha husy je kolem 4 kg. V této váze je ideální poměr libového masa a tuku. Až tuto hmotnost dosáhne, je čas na její porážku, ať už je to v létě nebo na přelomu léta a podzimu.divoké husy se dožívají okolo 20 let, domácí, pokud není zabita po snížení užitkovosti, se může dožít vyššího věku (20 – 30 let, někdy i více – nejstarší husa se v Anglii dožila bez 4 měsíců 50 let).
Jak se krmí husa : Živí se hlavně spásáním trávy, a proto mají zobák kuželovitý, s ostrými okraji. Kromě toho mají oproti kachnám delší krk a nohy posunuté více pod střed těla, takže jejich chůze není tak kolébavá jako u kachen.
Kdy je husa na zabiti
Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech:
- na konci léta.
- na podzim před svátkem svatého Martina.
- před vánočními svátky.
Jak správně porazit husu : Práci lze si lze usnadnit různými porážkovými přístroji (jateční pistole) nebo vykrvovacím trychtýřem. Další variantou porážky je takzvané prostřižení hlavy nad zobákem kleštěmi. Při průmyslových porážkách se drůbež omračuje elektrickým proudem a následně podřezáváme krční tepna.
Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.
Husa snáší vejce ob den na konci února a začátkem března. Celkem snese 10–12 vajec. „Sbírám je a ukládám do tmavé místnosti s teplotou zhruba kolem 10 °C. Když husa končí se snášením, pustí do hnízda prachové peří.
Jak poznat husu od kachny
Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.Naprosto klíčový je čas pečení.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.Na rozdíl od divokých hus, vážících nejvíce 5 kg, může domácí husa vážit až 13 kg.
Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.
Kdy porazit husu : Kdy zabít husu:
- Na konci léta: Pokud chováte husy na maso, konec léta je často vhodný čas na jejich zabíjení a přípravu masa na zimní měsíce.
- Před svátkem svatého Martina: Svatý Martin je tradiční čas pro konzumaci husího masa, a tak husy bývají často zabíjeny před tímto svátkem.
Kdy husa zasedne na vejce : Inkubační doba líhnutí housat je 30 dní, ale protože husa musí po nasednutí nejprve vejce zahřát na určitou teplotu a teprve poté se začnou zárodky ve vejcích vyvíjet, může od doby, kdy husa na vejce zasedne do doby líhnutí uplynout i 32 dní.
Kdy může House do vody
Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.
Naprosto klíčový je čas pečení.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.
Kolik stojí 1 kg husy : Husa mražená 1 kg běžně stojí 242,50 Kč. Akční slevu na Husa mražená nyní najdete v akčních letácích JIP. Tento výrobek najdete v kategorii Mražené a instantní potraviny a podkategorii Mražené maso, drůbež a ryby. Nejvýhodněji produkt Husa mražená v aktuálních akcích získáte v obchodě JIP: 169,00 Kč za 1 kg.