Jak dlouho se hraje volejbal?
Rozměry hřiště na volejbal obdélníkového tvaru jsou udávány 18 × 9 m, k volejbalovému hřišti náleží volná zóna, jejíž šířka má být minimálně 3 metry na všech stranách. Volejbalová pravidla dále vytyčují tzv.Po každé změně podání se hráči na hřišti točí po směru hodinových ručiček. Dosáhne-li družstvo 25 bodů a druhé družstvo má nejméně o dva body méně, vyhrává jeden set. Jinak se pokračuje, dokud nemá jedno mužstvo o dva body více než druhé. V dalším setu podává družstvo, které nepodávalo předtím.„Ideální věk pro volejbalový začátek je deset let. Klidně můžou přijít i mladší kluci, ale volejbal je v začátcích poměrně těžký sport,“ řekl trenér Zdeněk Štefko (na snímku se svým synem Janem, kterého také trénuje). Chlapci se do volejbalu můžou přihlásit po celý rok.

Co se nesmí ve volejbale : Touto chybou mohou být následující situace:

• Míč se dotkne země nebo nějakého předmětu mimo hřiště, popř.
  • Míč podletí pod sítí.
  • Míč přeletí síť mimo prostor přeletu vymezený anténkami (a jejich pomyslným prodloužením).
  • Hráči mužstva se před odehráním soupeře počtvrté dotknou míče.

Kdo je univerzál ve volejbale

Ve volejbale je libero speciálně označený hráč, který plní pouze obranné úkoly a hraje pouze jako hráč zadní řady.

Co je set ve volejbale : Oficiální soutěže ve volejbale se hrají na tři vítězné sety. Pokud je po čtvrtém setu stav 2:2, následuje zkrácený set ( tie break) do 15 bodů (opět s dvoubodovým rozdílem). Družstvo, které vyhraje rozehru, získává bod. Vyhraje-li družstvo, které přijímalo podání, získává s bodem i výhodu podání.

Libero je specializovaný hráč na hru v poli. Pravidla omezují činnost libera na čistě obrannou, to znamená, že libero nesmí smečovat na soupeřovu polovinu, hraje pouze v zadní řadě, nikdy nepodává a má barevně odlišený dres. V jednom setu může družstvo uskutečnit maximálně 6 střídání.

Proč má libero jiný dres

Libero hraje také ve volejbale. Je to speciálně označený hráč s obrannými úkoly. Platí pro něj speciální pravidla, je v jiném dresu než spoluhráči. Libero například nesmí podávat, blokovat na síti nebo smečovat z výskoku.Je to speciálně označený hráč s obrannými úkoly. Platí pro něj speciální pravidla, je v jiném dresu než spoluhráči. Libero například nesmí podávat, blokovat na síti nebo smečovat z výskoku. Obvykle to bývá hráč výborně přijímající soupeřovy výpady.Utkání se hraje na 3 vítězné sety (některé zápasy pouze na 2 vítězné sety), to znamená, pokud má družstvo 3 sety, vyhrává. Jednotlivé sety se hrají na 25 bodů (kromě 5. setu ten se hraje pouze na 15 bodů). V případě nerozhodného stavu 24:24 se ve hře pokračuje, dokud není dosaženo dvoubodového rozdílu.

Co je to stopper : zátka , špunt , uzávěr ( i ze skla , plastu ap .) uzavřít , zazátkovat , ucpat ( zátkou ap .)

Kolik oddechových času je za jeden set volejbal : Každé družstvo může žádat pouze o dva oddechové časy v trvání 30-ti sekund. 16.4.2 Během všech oddechových časů musí hráči ve hře odejít do volné zóny poblíž své lavičky.

Co je Half bek

Pozice se dříve kryla se středním záložníkem („centre-half“), na počátku dvacátého století se nejčastěji praktikoval systém 2-3-5, přičemž před dvěma obránci („full-backs“) fungovala trojice záložníků („half-backs“). Postupem času hráč operující uprostřed této trojice přijal na hřišti více defenzivní roli.

Záložník (fotbal) – označení pro fotbalový post, záložníci nejčastěji operují ve středu hřiště Záložník (vojsko) – voják v záloze.Ofenzivní obránce

Role ofenzivního obránce nabývá v současnosti na významu. Anglický termín je „wing-back“, složenina slov „winger“ (křídelník) a „full-back“ (obránce). Zkratky jsou LWB – „left wing-back“ pro levého ofenzivního obránce a RWB – „right wing-back“ pro pravého.

Co je to stoper : Stoper (libero)

Roli stopera (anglický termín je „sweeper“, zkratka SW) často přebírá střední obránce, nicméně ve své specializovanější podobě je to hráč, který operuje jako poslední z týmu před vlastním brankářem a „zametá“ do bezpečí míč, který se dostal za obranu.