Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve.Obecně se doporučuje min. pravidelnou výměnu vody provádět jednou týdně. Samozřejmě lze vodu měnit i méně často, pokud vše funguje, jak má.Příznaky:
- Změna v chování – trhavé plavání, ztráta rovnováhy.
- Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích.
- Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Jak dlouho žijí akvarijní ryby : Různé druhy rybiček a jejich průměrná délka života
Od malých neonk a gupiek, které se mohou dožívat 2 až 5 let, až po majestátní koi kapry, jejichž životní čas může přesáhnout 20 let, pokud jsou chováni v ideálních podmínkách. Čím je akvárium bližší přirozenému prostředí daného druhu, tím lépe.
Jak dlouho vydrží beta bez jidla
Ryby v dobré kondici opravdu vydrží bez problémů 14 dní. Alespoň vymetou nádrž od zbytků a pustí se i do řas.
Jak často se krmí bojovnice : Pokud je však chováš samostatně, lepší výsledky dosáhneš používáním pro ně určených krmiv. Tato krmiva byla navržena speciálně pro potřeby bojovnic, podporu jejich vitality, vybarvení a růst ploutví. Bojovnice (Betta splendens) můžeš krmit dvakrát denně v množství, které zkonzumují do pár minut.
Živočichy můžeme do akvária přidat prakticky okamžitě má-li voda vhodné pH, teplotu a neobsahuje-li nějaké toxické látky jako je např. Chlór nebo dusitany NO2. Přesto je ale vhodné být trpělivý a počkat si než se nám správně zaběhne filtrace a zakoření akvarijní rostlinky.
Některá onemocnění jsou patrná na první pohled – ryba lapá u hladiny po vzduchu, přestane přijímat potravu, má problémy s plaváním, polehává po dně, má roztřepené ploutve, jsou u ní viditelné různé změny na kůži (bílé tečky, vředy, plíseň), je celkově vybledlá nebo naopak velmi tmavě zabarvená, může být vyhublá, nebo …
Co udělat se starým akváriem
Jako krátkodobé ubytování může sloužit jiné akvárium, případně velký předem pečlivě vyčištěný kbelík (dle počtu ryb). Provizorní nádrž vždy pečlivě vymyjeme horkou vodou a následně naplníme vodou z čištěného akvária. Nikdy nezapomínáme zajistit vzduchování provizorní nádrže.Londýn – Ryba na suchu obvykle nemá příliš velké šance na přežití. Jisté anglické zlaté rybce se ale podařilo vydržet bez vody celých sedm hodin.Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.
Dovolená bývá většinou týden nebo 14 dní a po tu dobu není nutné akvárium nijak řešit, protože ryby vydrží bez problému 2 týdny bez krmení.
Jak často zapínat filtr v akváriu : Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.
Jak často svítit v akváriu : Doba osvětlení by měla být denně 8 – 10 hodin. Je nutné použít spínací hodiny, aby byly rostliny a ryby zvyklé na pravidelný režim. Těsně po založení akvária sviťte pouze 6 hodin.
Kolik vody menit v akváriu
Jak často měnit vodu v akváriu se odvíjí od několika aspektů. První aspekt je velikost akvária. U malých akvárií je potřeba měnit vodu častěji, ideálně každých 7 – 14 dní (cca třetinu vody). Druhým aspektem je množství ryb a krmení kdy platí "čím víc ryb a víc krmení, tím častěji měnit vodu".
Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení.Kulatá akvária jsou nevhodná
Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.
Jak často měnit vodu v malém akváriu : Jelikož však ve většině akvárií je více ryb než je obvyklé v přírodě, je biologická rovnováha narušena. Proto je u běžného akvária vhodné měnit alespoň jednou měsíčně čtvrtinu až třetinu vody, kterou nahradíte odstátou vodou stejné teploty. U malých akvárií je výměna nutná přibližně jednou za týden.