Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.Květy v jehnědách, samčí jehnědy po 1 až 3 na konci loňských větévek, přisedlé, 3 až 7 cm dlouhé, převislé, žluté až žlutohnědé, samičí jehnědy 1 až 4 cm dlouhé, stopkaté, zelené, zpočátku vzpřímené, po opylení převislé. Kvete v IV až VI, plodit začíná ve stáří 10 až 15 let a dožívá se až 150 let.Březové dřevo je obecně považováno za vysoce kvalitní palivo pro topení. Je však důležité zajistit, že bude dřevo správně usušené a skladované. Doporučujeme skladovat dřevo po dobu alespoň 6-12 měsíců, aby se dosáhlo optimální vlhkosti (ideálně pod 20%).
Jak rychle roste bříza : Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.
Kdy zkrátit břízu
Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.
Které dřevo špatně hoří : Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.
Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.
Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.
Jak dlouho vydrží dřevo
Při správném uložení a ochraně před plísní i škůdci, nemusíme mít o dřevo žádný strach, vydrží i několik let (v případě tvrdého dřeva i desítek let).Různé druhy dřevin však vyžadují různě dlouhou dobu i různé podmínky skladování. Například měkké smrkové dřevo postačí skladovat oproti tvrdšímu buku či dubu po kratší dobu. Pro představu – zatímco běžné smrkové řezivo (25 mm vysoká prkna) je suché během jednoho roku, 5 cm široká dubová fošna schne asi 4 roky.Ze všech bylin a květin, které dnes existují Pod břízu můžete vysadit kosatce nebo konvalinky, sněženky nebo kapradiny, jiřiny nebo krokusy. Lesní brčál a trávníkové trávy budou na mýtině u břízy vypadat docela pěkně a sofistikovaně.
Q:Jaký je nejlepší způsob pro řez bělokoré břízy A:Nejlepší je řezat bělokorou břízu zespodu nahoru nebo od středu směrem ven. Neprovádějte silný řez na jednom místě, raději provádějte několik menších řezů.
Kdy se řeže Bříza : Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok.
Jak dlouho musí schnout bříza : Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.
Jaká je bříza na topení
Palivové dřevo rovnané, bříza,
Bříza rostoucí v České republice patří mezi středně tvrdá listnatá dřeva, ale svou výhřevností a vhodností pro účely topení je téměř srovnatelná s dubem nebo bukem. Březové dřevo velmi rychle vysychá, takže lze použít relativně brzo po naštípání. Bříza hoří, i když je vlhká.
Doba květu:
Kvete od března do května.Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.
Které dřevo vydrží nejdéle : Veškeré tvrdé dřevo: například akát, jasan, dub, habr a buk. Nejdéle vydrží již zmíněný akát. Ačkoliv jste si teď možná oblíbili třeba jasan, asi vás zklamu.