Kvas na vrcholu je jednoduše plný bublin a zjevného života. Obvykle se zvětší, zdvojnásobí a ve vzniklých membránách udrží plyn, který umožní, že kus těsta na hladině v této fázi plave.Za dvacet minut už bys měla mít horu kvásku – do těsta to nedávej, udělej nový (na kolik jsi měla tu troubu) Když to kyne, tak se zvětšuje objem, dělá se z toho taková pěna. Chytrá kniha říká, že „těsto je vykynuté, když zdvojnásobí svůj objem“ dle pozorování tak hodinku kynutí to chce většinou.Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Co delat kdyz nejde kvásek : Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4× zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).
Kdy je hotový kvásek
Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6–12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto, a využít tak kypřicích schopností kvasu.
Jak poznat silný kvásek : Jak poznáte, že se vám kvásek podařil Má mírně kyselou vůni a mnoho bublinek. Rozkvas (startér) mnoho napoví – jde o první krok v přípravě těsta. Příliš krátce kvašený startér způsobí, že je těsto husté a těžko se s ním bude pracovat.
Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.
Naše babičky kvásek dělaly tak, že utřely droždí s cukrem a teprve pak přidávaly tekutinu. Nebo udělaly v mouce nasypané na vále důlek (vlastně tím vytvořily „nádobu“ na budoucí kvásek), do něj daly cukr, nadrobené droždí, přilily trochu tekutiny a toto nechaly vzejít – tak vznikl kvásek.
Jak aktivovat kvásek
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.Pro urychlení procesu můžeš použít, místo čisté vody, vodu z převařených rozinek a tu nechat zcela vychladnout. Rozinky sleješ a použiješ vodu z nich na nastartování kvásku. Vhodná je také voda z vařených brambor nebo z hrášku (neosolená). Funguje velmi dobře a urychluje proces fermentace.Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.
Kvásek by se měl nakrmit aspoň dvakrát týdně – bez ohledu na to, jak často se s ním peče.
Co znamená nechat vzejít kvásek : 2. Připravte si kvásek. Abyste zvýšili efektivitu kynutí, je dobré z čerstvého droždí udělat kvásek nebo omládek. Kvásek (neboli rozkvas) připravíte tak, že droždí rozdrobíte do vlažné tekutiny s trochou cukru, necháte ho chvíli vzejít a pak přidáte k mouce.
Jak dlouho kyne těsto z kvásku : Takto připravené těsto zakryjte igelitem, aby neoschlo a nechejte 2-6 hodin kynout. Doba kynutí závisí na okolní teplotě, síle kvásku a je více faktorů, které ji ovlivňují. V době kynutí, pokud jste přítomni, můžete každých 40 minut těsto přeložit.
Co s Hotovym Kvaskem
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.
Kolik droždí na 500 g mouky : Dávkování: 7 g droždí na 500 g směsi nebo na 500 g mouky. 7 g odpovídá 21 g čerstvého droždí. pekařské droždí, emulgátor E 491. lepku a dalších alergenů.